Jak można urodzić się i umrzeć w tym samym mieście? Jak można spędzić więcej niż miesiąc w jednym mieście, z tymi samymi ludźmi? Przecież jest nieskończona liczba miast, nieskończona liczba ludzi, możliwości. Miasta na mapie i w wyobraźni. Miasta z historii i wspomnień. Miasta, którymi były kiedyś obecne miasta i miasta którymi będą. A w nich wszystkich ludzie - żywi, umarli, wymyśleni, możliwi. Oni we mnie mieszkają i razem dobrze się bawimy. Moje życie to ciągle nowa impreza. A ty? Ty się tutaj zasiedziałeś z potakującym dworem. Fragment tekstu spektaklu: Tomasz Gromadka
Przedstawienie Przywiozę tu swoje podwórko to mozaika historii, postaci, wydarzeń i sytuacji, które składają się na obraz miasta. Wielokulturowego i wielopokoleniowego. W pracy warsztatowej punktem wyjścia do improwizacji i tworzenia dramaturgii spektaklu były Niewidzialne miasta Italo Calvino. Książka stała się inspiracją do zgłębienia istoty podróży, wspominania miejsc, z których pochodzą uczestnicy warsztatów, a także do opowieści o Polsce i Warszawie widzianych oczami migrantów i skonfrontowania ich z historiami osób mieszkających tu od zawsze. Podróżnik Marco Polo będzie chciał przekonać wielkiego Chana, cesarza, na dwór którego trafił, że życie w ciągłym ruchu, nieustanne poznawanie nowych miejsc i ludzi są lepsze niż stagnacja i bezpieczeństwo spokojnego życia.
Teatr z migrantami staje się teatrem migrującym po Warszawie, a jednocześnie po innych miastach – tych widzialnych i niewidzialnych, rzeczywistych i fikcyjnych. Do podróży zaprosimy również publiczność, a przewodnikami tej swoistej tułaczki będą migranci razem z mieszkańcami dzielnicy.
W przedstawieniu zagrają zarówno uczestnicy warsztatu wielokulturowego (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Pakistanu, Kuby), jak i seniorzy z dzielnicy Targówek oraz uchodźcy z Ośrodka dla Uchodźców na Targówku.
- Wydaje się, że przez to, że jesteśmy z różnych kultur możemy mieć problem z dialogiem, ale my nie dyskutujemy o różnicach, tylko robimy spektakl. Po prostu gramy razem. To nam pomaga w komunikacji – mówi Adel Dune z Chin, uczestniczka warsztatów.
Zdaniem osób zaangażowanych w działalność fundacji, dzięki takim inicjatywom, ludzie z różnych kultur, krajów mają możliwość spotkania, zdobycia nowych doświadczeń i tu, w Polsce mogą wspólnie realizować kolejne projekty.
- Bardzo nam zależy na dialogu między kulturami i pokoleniami – mówi Alicja Borkowska, współzałożycielka fundacji i prowadząca warsztaty. I dodaje - W projekt zaangażowaliśmy osoby z 17 krajów, zarówno Polaków, jak i imigrantów oraz uchodźców mieszkających w Warszawie. Zależało nam też na stworzeniu dialogu z mieszkańcami dzielnicy, w której prowadziliśmy warsztat, stąd w wydarzenie finałowe zostaną zaangażowani również seniorzy z dzielnicy Targówek, którzy podzielą się swoimi historiami.
Fundacja Strefa WolnoSłowa to grupa ludzi, zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych. Do swoich działań angażują osoby z różnych grup społecznych, różnej narodowości, umożliwiając spotkanie poprzez sztukę, jednocześnie mocno angażując się w działania społeczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się ostatni spektakl fundacji – Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!
Strefa WolnoSłowa to także warszawska grupa lokalna organizacji European Alternatives – pomysłodawcy transnarodowego festiwalu Transeuropa, którego pierwsza warszawska edycja odbyła się w maju br.
Organizatorzy podczas spektaklu zadbają nie tylko o strawę duchową. Ta kulinarna będzie dostarczona dzięki uprzejmości rosyjskiej jadłodajni Skamiejka oraz Pań z Ośrodka dla Uchodźców na Targówku.
Spektakl rozpoczyna się o godz.18.00. Spotkanie na pętli autobusowej Bródno-Podgrodzie, ul. Krasnobrodzka 11.
Wstęp wolny. Zapisy na spektakl należy wysyłać na adres: info@strefawolnoslowa.pl
Wyrusz w teatralną podróż z migrantami i uchodźcami po niewidzialnych miastach na warszawskim Bródnie. Już 18 sierpnia w ramach projektu Azyl Warszawa odbędzie się premiera spektaklu Przywiozę tu swoje podwórko. W przedstawieniu, odbywającym się w przestrzeni miejskiej, zagrają Polacy, migranci i uchodźcy żyjący w Polsce – uczestnicy wielokulturowych warsztatów teatralnych fundacji Strefa WolnoSłowa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama