Julita Wójcik, autorka tęczy na placu Konstytucji w Warszawie i laureatka w kategorii "sztuki wizualne" nie spodziewała się, że Paszport Polityki wędruje właśnie do niej. Artystka ma nadzieję, że Paszport Polityki wpłynie na decyzję władz Warszawy o pozostawieniu tęczy na placu Zbawiciela. Julita Wójcik zaapelowała też do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o objęcie artystów ubezpieczeniem zdrowotnym i emerytalnym.

Reklama

Marcin Dorociński, laureat w kategorii "film", cieszy się z nagrody. Aktor dodał, że po otrzymaniu nagrody chciałby się skupić na grze w kolejnych filmach. Marcin Dorociński powiedział, że otrzymywanie nagród jest przyjemne, ponieważ jest wyrazem uznania, ale większą radość sprawia mu praca aktora.
Krzysztof Penderecki zdradza, że "Kreator Kultury" przyznany przez tygodnik Polityka jest wielkim wyróżnieniem nie tylko dla niego, ale także dla żony Elżbiety. Kompozytor informuje, że jest to pierwsza nagroda, którą dostał razem z żoną.


Pozostałymi laureatami Paszportów Polityki zostali Iwan Wyrypajew w kategorii "teatr", Szczepan Twardoch w kategorii "literatura", zespół TWOgether Duo w kategorii "muzyka poważna" oraz formacja Tres.b w kategorii "muzyka popularna".

Tegoroczni laureaci dołączyli między innymi do: reżyser Małgorzaty Szumowskiej, rapera L.U.C.-a, pisarki Doroty Masłowskiej czy aktora Jerzego Stuhra.