W programie także cykl spotkań czwartkowych i dyskusji wokół wystawy "Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie". W najbliższy czwartek (4 lipca) Kuba Sienkiewicz, neurolog i lider zespołu Elektryczne Gitary, w rozmowie z Agnieszką Tarasiuk postara się odpowiedzieć na pytanie jakie procesy w ludzkim mózgu odpowiadają za wzruszenie odczuwane, np. podczas oglądania obrazów. 11 lipca Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i pomysłodawczyni wystawy Rothko w Warszawie poprowadzi rozmowę z Wojciechem Fangorem, wybitnym polskim malarzem i grafikiem.

Reklama

PRZESTRZEŃ MARKA ROTHKI. WIECZORNE ROZMOWY

4, 11, 25 lipca / czwartki / 19.00 hol główny / wstęp wolny

4 lipca – Kuba Sienkiewicz w rozmowie z Agnieszką Tarasiuk (projektantka wystawy Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie). Percepcja twórczości Marka Rothki w świetle współczesnej kognitywistyki. Próba odpowiedzi na pytanie jakie, mechanizmy neurologiczne odpowiadają za wzruszenie odczuwane wobec obrazu.
Kuba Sienkiewicz – neurolog, piosenkarz, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary

11 lipca – Wojciech Fangor w rozmowie z dr Agnieszką Morawińską (Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie) Wojciech Fangor – malarz i grafik, autor wielu plakatów; jeden z najbardziej znanych współczesnych artystów, którego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie

Reklama

25 lipca – Nicolas Grospierre w rozmowie z Agnieszką Tarasiuk (projektantka wystawy Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie) Nicolas Grospierre – fotograf; portretuje głównie architekturę, detale i pozostałości po okresie komunistycznym w Polsce i Europie Wschodniej. Autor projektu fotograficznego będącego uzupełnieniem wystawy Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Reklama

POKAZ FILMU
7 lipca, 11 sierpnia / niedziele / 13.30 Projekcja dokumentalnego filmu o życiu i twórczości Marka Rothki „Rothko. An Abstract Humanist” (reż. Isy Morgensztern)
sala kinowa / wstęp wolny

"Urodził się w Rosji w 1903 roku, w wieku dziesięciu lat wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, w roku 1970 popełnił samobójstwo w Nowym Jorku. Kim naprawdę był Mark Rothko? Prawdopodobnie jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku. Nadał malarstwu abstrakcyjnemu funkcję, porzuconą przez filozofię - jednoczenia nas z otaczającym światem. Jego droga twórcza pozostawała w bliskim związku ze sztuką malarzy, którzy współtworzyli w Stanach Zjednoczonych pierwszy prawdziwie międzynarodowy nurt, czyli "abstrakcyjny ekspresjonizm" - Pollockiem, Newmanem, Kline’em, Stillem i Motherwellem. Jednak jakość i emocjonalna siła dzieł Rothki, stawiają go poza jakimikolwiek nurtami. Dokument opowiada o jego życiu i twórczości. Pokazuje prace powstałe zarówno przed, jak i po okresie abstrakcyjnym, zwanym "klasycznym". Prezentuje wielkiego malarza, który, jak wcześniej Turner, usiłował namalować "(...) to Coś bardzo bliskie niczemu". Isy Morgensztern, reżyser filmu

Film pokazywany był w muzeach na całym świecie, m.in. w National Gallery of Art w Waszyngtonie, Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu, Museo de Arte Moderno w Meksyku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tel Awiwie.

Więcej o filmie i projekcji:
http://www.mnw.art.pl