W drugiej połowie sezonu artystycznego 2015/16 Warszawska Opera Kameralna zaprasza ponownie na radi/O/perę – cykl koncertów organizowanych wspólnie przez Warszawską Operę Kameralną i Program 2. Polskiego Radia w Studiu Koncertowym S1 im. Witolda Lutosławskiego.

Reklama

Ideą cyklu, rozpoczętego w ubiegłym roku, jest prezentowanie dzieł operowych (w wersjach koncertowych) oraz utworów wokalno-instrumentalnych epoki baroku i klasycyzmu.

Wykonawcami odbywających się co miesiąc koncertów są soliści Warszawskiej Opery Kameralnej oraz zaproszeni goście, którym towarzyszy Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense grający na historycznych instrumentach i specjalizujący się w wykonywaniu muzyki tak, jak grana była kilkaset lat temu. Koncerty prowadzą dyrygenci i instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej.

W styczniu artyści Warszawskiej Opery Kameralnej przedstawią w Studiu Koncertowym S1 im. Witolda Lutosławskiego Weihnachts-Oratorium – monumentalne dzieło Jana Sebastiana Bacha.

Oratorium na Boże Narodzenie to cykl sześciu kantat opowiadających o narodzinach Zbawiciela. Utwór wykorzystuje teksty Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza; autorem tekstów poetyckich jest prawdopodobnie ulubiony poeta Bacha, Picander.

15 stycznia zaprezentowane zostaną trzy pierwsze części Weihnachts-Oratorium. 16 stycznia zespół wykona trzy kolejne.

Program cyklu RADI/O/PERA 2016:
/ 15 stycznia 2016, godz. 19.30 / J.S. Bach – WEIHNACHTS-ORATORIUM cz. I
/ 16 stycznia 2016, godz. 19.30 / J.S. Bach – WEIHNACHTS-ORATORIUM cz. II
/ 18 lutego 2016, godz. 19.30 / A. Caldara – MADDALENA AI PIEDI DI CRISTO (Magdalena u stóp Chrystusa)
/ 20 marca 2016, godz. 19.00 / G.F. Haendel – ARIODANTE – wersja koncertowa
/ 22 kwietnia 2016, godz. 19.30 / J.J. Fux – ORFEO ED EURIDICE – wersja koncertowa