Przedsięwzięcie to jest częścią międzynarodowego projektu edukacyjnego, w które oprócz Muzeum Historii Polski zaangażowane jest m.in. londyńskie Imperial War Museum. By rozbudzić zainteresowanie losami armii Andersa, organizatorzy będą starali się dotrzeć także do dzieci, przygotowując adresowane specjalnie dla nich broszury i krzyżówki. W Londynie do 12 października trwa przegląd filmów, zatytułowany "Polish Paths to Freedom".
Pomysłodawcy akcji chcą zwrócić uwagę, że większość żołnierzy II Korpusu po zakończeniu II wojny światowej pozostała na emigracji, obawiając się represji ze strony komunistów rządzących w Polsce. Przez długie lata pamięć o generale Andersie i jego żołnierzach była niszczona przez polskie władze komunistyczne. Chcemy przywrócić Armii Andersa należne jej miejsce w świadomości zarówno Polaków, jak i mieszkańców innych krajów Europy. Jej losy zależały przecież właśnie od żołnierzy II Korpusu Wojska Polskiego walczącego - i zwyciężającego, jak w bitwie o Monte Cassino.
Przypomnieć ważne fakty z historii Polski, w tym przede wszystkim postać generała Władysława Andersa - taki cel postawili sobie organizatorzy projektu "Armia Andersa".
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama