Także 13 października w Krakowie odbędzie się uroczysta polska premiera najnowszego filmu Greenawaya "Nightwatching", który jest opowieścią o jednym z najbardziej burzliwych momentów w życiu Rembrandta - pracy nad obrazem "Straż nocna". W filmie zagrali m.in. polscy aktorzy: Agata Buzek, Andrzej Seweryn, Krzysztof Pieczyński, Maciej Zakościelny, Maciej Marczewski, Magda Smalara oraz Alicja Borkowska.

Wieczorne widowisko multimedialne z udziałem reżysera odbędzie się na niewielkim krakowskim placu Wszystkich Świętych przy pawilonie Wyspiańskiego. Obrazy będą wyświetlane na trzech ekranach o wymiarach 6 m na 3 m.

Peter Greenaway będzie stał na podeście tak, by publiczność mogła obserwować, jak miksuje on obrazy. Reżyserowi towarzyszyć będzie DJ Radar odpowiedzialny za warstwę muzyczną widowiska. Pokaz potrwa ok. 45 min. Organizatorzy spodziewają się 4 tys. widzów.

"Wybraliśmy plac Wszystkich Świętych, a nie Rynek Główny, bo Pawilon Wyspiańskiego to miejsce, gdzie mają się dziać takie imprezy, tego typu pokazy" - mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor biura promocji i marketingu Urzędu Miasta Krakowa, Izabela Helbin.

Jak dodała, Peter Greenaway zgodził się na wykorzystanie jego nazwiska i fragmentów widowiska w działaniach promocyjnych Krakowa. "Po Ennio Moriccone to kolejny i nie ostatni twórca z najwyższej półki, który zawita do Krakowa" - zapowiedziała Izabela Helbin.

Organizatorem multimedialnego widowiska, które będzie kosztowało 100 tys. zł, jest Urząd Miasta Krakowa.

Projekt audiowizualny "The Tulse Luper VJ Tour" Greenawaya po raz pierwszy był pokazywany w 2005 r. w Amsterdamie, a w 2006 r. na Heineken Open'er Festiwal w Gdyni. Pokaz za każdym razem wygląda inaczej.

Greenaway jest twórcą m.in.: "Kontraktu rysownika", "Burzy", "Zet i dwa zera", "The Pillow Book" oraz "Osiem i pół kobiety".

Reklama