W planach, obok promocji, autografów i rozmów o literaturze, są także podróże literackim tramwajem dla dzieci, wystawa zdjęć Adama Bujaka, budowanie smoka wawelskiego z origami oraz akcja "książka za książkę", która ostatnio zaowocowała pięciotonowymi zbiorami.

Reklama

"Kierujemy nasz program do szerokiego grona odbiorców" - przyznają organizatorzy. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem rośnie liczba i wystawców (ponad 400), i odwiedzających (ponad 20 tys.). Co decyduje o powodzeniu i randze krakowskiej imprezy?

"Głównie to, że wydawcy bardzo dobrze przygotowują program. Nie gościmy tylu wydawnictw, co targi we Frankfurcie czy w Warszawie, ale za to u nas prezentuje się najwięcej wydawnictw krajowych" - mówi sekretarz targów Katarzyna Popieluch-Kmiecik. Nie znaczy to, że nie będzie nielicznych gości z zagranicy. Fani Jonathana Carrolla najchętniej już ustawiliby się w kolejce po autograf z okazji polskiego wydania "Zakochanego ducha" (Rebis). Przyjadą też Jurij Felsztinski, współautor książki "Wysadzić Rosję", Felicitas Hoppe, Jorge Molist i Philip Vandenberg. Nie braknie kilku zagranicznych stoisk - choćby chińskiego i Targów Książki we Lwowie. Po raz pierwszy zaaranżowano też branżowe spotkania wydawnictw z agentami literackimi.

W piątek poznamy laureata 10. edycji prestiżowej Nagrody im. Jana Długosza dla autora najlepszej książki humanistycznej. Pośród tegorocznych nominowanych są m.in. Anna Burzyńska i Jerzy Strzelczyk, a wśród dotychczasowych laureatów Jan Błoński i Stefan Świeżawski. Dzień później dowiemy się, który z poetów młodego pokolenia (w gronie kandydatów m.in. Jacek Dehnel, Marta Podgórniak i Julia Szychowiak) zwycięży w trzeciej edycji Dżonki - Nagrody Literackiej im. Stachy Zawiszanki.

Po zamknięciu hal targowych przy Centralnej życie literackie przeniesie się do krakowskich klubów. W piątek klub Pod Jaszczurami odwiedzi Michał Witkowski z "Barbarą Radziwiłłówną z Jaworzna-Szczakowej", a Olga Tokarczuk i Marcin Wilk w klubie Imbir rozważą, czy domem człowieka może być droga. Alchemia zaprasza na spotkania z Andrzejem Bieńkowskim (26.10) i Markiem Krajewskim (27.10), a Cafe Szafe na spotkanie z Piotrem Śliwińskim. (27.10).

Wśród premier i nowości są: tomik "Marcin Świetlicki NIEOCZYWISTE. Wiersze religijne według Wojciecha Bonowicza" (EMG), antologia wierszy "Pisane światłem" (BOSZ) ze wstępem Julii Hartwig, książka "Tadeusz Kantor. Między śmietnikiem a wiecznością" Krzysztofa Miklaszewskiego (PIW), rozmowy z Zygmuntem Koniecznym (Polskie Wydawnictwo Muzyczne) oraz wywiady Marii Malatyńskiej z Jerzym Stuhrem (Znak). Szczegóły na www.ksiazka.krakow.pl.