Ekspozycję "Złoty wiek malarstwa flamandzkiego. Rubens, Van Dyck, Jordaens (1608 - 1678)" warszawiacy będą mieli okazję oglądać do końca grudnia.
Wystawa ma być, jak podkreślają organizatorzy, nie tylko tegorocznym głównym wydarzeniem artystycznym w Muzeum Narodowym, ale i w Polsce. Jest to też - jak zaznacza komisarz Antoni Ziemba - największa wystawa malarstwa flamandzkiego w powojennej Polsce.

Dzieła flamandzkich artystów, które do nas przybyły, pochodzą ze zbiorów Kunsthistorisches Museum i Gemaldegalerie der Akademie w Wiedniu, Staatliche Museen w Kassel oraz czołowych muzeów polskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, w Gdańsku, we Wrocławiu i Poznaniu, z Kolekcji Czartoryskich, Zamku na Wawelu, Zamku Królewskiego i Muzeum- Pałacu w Wilanowie. Jeden z obrazów należy do prywatnego kolekcjonera.

Eksponatów jest 83, a wśród nich aż sześć obrazów Rubensa, po cztery van Dycka i Jordaensa oraz dzieła innych, nie mniej słynnych mistrzów rubensowskiej szkoły: Teniersa, Snydersa czy Fyta. Składają się one na bogatą i kompletną panoramę barokowego malarstwa Flandrii. Soczyste, bogate, kolorowe dzieła cechuje realizm, zmysłowość i radość życia, którą mistrzowie wyrazili za pomocą ogromnej różnorodności tematyki, dynamizmu kompozycji, nasyconych barw i brawurowej
faktury malarskiej.

Antoni Ziemba, komisarz ekspozycji, zdradza, że początkowo, według pomysłu wiedeńczyków, którzy trzy lata temu zaproponowali nam jej zorganizowanie, wśród prezentowanych dzieł miały się znaleźć tylko obrazy Rubensa. "Ostatecznie stanęło na przeglądzie malarstwa flamandzkiego w oparciu o sześć obrazów tego autora" - dodaje. I tak: z Gemaldegalerie der Akademie przyjechało niezwykle cenne dzieło "Szkic do Madonny della Vallicella" oraz "Pijany Sylen". Z Kunsthistorisches Museum wypożyczone są: "Jowisz i Merkury u Filemona i Baucis", portret księcia Gonzagi "Vincenzo II Gonzaga" oraz "Park zamkowy". Zaś ze zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego pokazana zostanie "Madonna z Dzieciątkiem".

Wystawę uatrakcyjniają i czynią bardziej przystępną dla widzów przygotowane przez organizatorów z muzeum audiobooki, które będą pełnić role przewodników. Dzięki nim widz, chodząc po muzealnych salach, uzyska szczegółowe informacje na temat dzieł.

Ekspozycja została zorganizowana bardzo przejrzyście, ponieważ podzielono ją na siedem tematycznych części. Wyszczególniono m.in. dzieła o tematyce religijnej, mitologicznej, myśliwskiej, portrety rodzinne, pejzaże i martwą naturę. Dopełnieniem wystawy jest też nowocześnie opracowany katalog.
Z Warszawy ekspozycja pojedzie do Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie będzie prezentowana od połowy stycznia.
Reklama
Muzeum Narodowe,
Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
wystawa potrwa od 6 listopada do 31 grudnia