Polscy artyści sceny klasycznej święcili takie triumfy w Cannes parę lat temu, gdy nagrodę zdobyła płyta Krystiana Zimermana nagrana dla Deutsche Grammophon i album NOSPR pod batutą Antoniego Wita dla wytwórni Naxos. Jednak były to płyty nagrane dla zagranicznych wytwórni. Teraz po raz pierwszy sukces przypadł polskiej płycie z utworami polskiego kompozytora i nagranej przez polskie artystki.

Reklama

Album "Capriccio" doceniony przez festiwalowe jury przynosi trzy dzieła kompozytora z różnych okresów jego twórczości: "Capriccio na skrzypce i orkiestrę" (1967), "De Natura Sonoris II" (1971) oraz koncert na fortepian i orkiestrę "Zmartwychwstanie" (2001/2002). Partie solowe powierzone zostały dwóm najzdolniejszym artystkom młodego pokolenia - skrzypaczce Patrycji Piekutowskiej i pianistce Beacie Bilińskiej. Artystkom towarzyszy Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą samego kompozytora.

Pierwszy utwór pochodzi z czasów awangardy, gdy kompozytor intensywnie poszukiwał nowych brzmień, w tym przede wszystkim dla skrzypiec, na których sam kiedyś grał. "De Natura Sonoris II" to z kolei niemal traktat muzyczny obfitujący we dźwięki wszelkiego rodzaju, jakie zdoła tylko uzyskać orkiestra. Obie kompozycje wciąż zadziwiają swą siłą wyrazu i mimo że minęło wiele lat od ich premiery, brzmią nadzwyczaj nowocześnie. Podobnie zresztą jak nie tak dawna kompozycja Pendereckiego - koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" z 2002 r. nawiązujący do tradycji symfonicznej przełomu XIX i XX w. Wielka w tym zasługa nie tylko wspaniałej orkiestry i batuty samego kompozytora, ale wspaniale dobranych solistek, których pełna pasji gra jest atutem tej płyty.

Patrycja Piekutowska, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej, uczennica m.in. Davida Ojstracha, to jedna z najzdolniejszych instrumentalistek młodego pokolenia od kilkunastu lat koncertująca na całym świecie, która ma na koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jej koleżanka (razem grają od kilku lat, razem zdobywają nagrody), krakowska pianistka Beata Bilińska to również niezwykle utalentowana artystka. W jej wykonaniu koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" zyskuje pełnię postromantycznej rozlewności.

Cztery lata temu obie artystki nagrały dla firmy DUX płytę z utworami skrzypcowymi i fortepianowymi Krzysztofa Pendereckiego, która wyróżniona została Pizzicato Supersonic Award w Luksemburgu. Ich najnowsza płyta z utworami naszego kompozytora, tuż po ukazaniu się na rynku, otrzymała równie ważną nagrodę Les Crescendo Joker Award w Belgii. Dziś w Cannes otrzyma najważniejszą nagrodę w klasycznej branży – Midem Classical Award 2008. Podczas uroczystego rozdania nagród odbędzie się koncert Patrycji Piekutowskiej i Beaty Bilińskiej, które zaprezentują najciekawsze utwory z wyróżnionego albumu.