Zdobył dziesiątki nagród - z trzema Oscarami i Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji na czele - i zarobił w kinach blisko 180 mln dolarów. I choć nie obyło się bez kontrowersji (wyświetlania "Tajemnicy...” zakazały m.in. Chiny i kraje arabskie), miliony widzów zobaczyły w dziele Anga Lee uniwersalną opowieść o uczuciach.

Bohaterami nakręconego na podstawie opowiadania laureatki Pulitzera Annie Proulx filmu są dwaj młodzi kowboje Ennis (Heath Ledger) i Jack (Jake Gyllenhaal), których połączyła zakazana miłość. W konserwatywnej Ameryce lat 60. obaj muszą ukrywać swoje uczucia przed społecznością, starają się także stłumić je w sobie. Jednak choć zakładają rodziny i starają się prowadzić normalne życie, nie są w stanie uciec przed swoimi uczuciami. Ich miłość wystawiana jednak będzie na coraz cięższe próby.

Choć Ang Lee w swoim filmie poruszył temat wciąż drażliwy, szczęśliwie nie wpadł w pułapkę taniego sentymentalizmu ani naiwnych (choć szlachetnych) apeli o tolerancję i zrozumienie. Związek dwóch mężczyzn został bowiem w "Tajemnicy Brokeback Mountain” pokazany wyjątkowo subtelnie, bez przerysowań i górnolotnych apeli do widzów. Dzięki perfekcyjnej reżyserii (nagrodzonej Oscarem) i znakomitemu aktorstwu powstało dzieło wybitne, jeden z najważniejszych filmów ostatnich lat.

p

Już jutro do kupienia z DZIENNIKIEM pierwszy film z nowej kolekcji DVD "Zdobywcy statuetek” - znakomity melodramat Anga Lee "Tajemnica Brokeback Mountain”.