Muzeum powstanie we współpracy Fundacji Solomona R. Guggenheima z Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu. W aerodynamicznej budowli znajdą się dwie główne kolekcje galerii, centrum prasowe, dwie sale kina, państwowe muzeum Ermitażu i galerie wystawowe. Koszt inwestycji szacuje się na około 260 mln złotych.

Premier Litwy Gediminas Kirkilas spodziewa się, że nowe muzeum przyczyni się do promowania Litwy jako nowoczesnego państwa. W Wilnie liczą na powtórzenie tak zwanego efektu Bilbao. Tamtejsze, równie ekscentryczne w formie Muzeum Guggenheima, stało się symbolem miasta i rozsławiło je w świecie. Zada Hadid w miedzynarodowym konkursie na projekt dla Wilna pokonała między innymi Daniela Libeskinda.

Fundacja Guggenheima, istniejąca od 1937 roku, zbudowała także muzea w Nowym Jorku, Berlinie i Las Vegas oraz przejęła kolekcję Peggy Guggenheim w Wenecji. Filia słynnego muzeum marzyła się także władzom Krakowa. Niestety, list intencyjny omyłkowo wysłano do innej fundacji Guggenheima.Uroczystość otwarcia wileńskiego muzeum nastąpi prawdopodobnie w czasie przewodnictwa Litwy w Unii Europejskiej, w drugim półroczu 2013 roku. Finansowego wsparcia ma udzielić Unia Europejska. W Polsce, w dającej się przewidzieć przyszłości, nie będzie oddziału Guggenheima ani Ermitażu, ale Zaha Hadid zaprojektowała ćwierćkilometrowy drapacz chmur dla Warszawy.Reklama