Nowy producent obrazu, firma Apple Film Production, zadbał o solidne zaplecze finansowe przedsięwzięcia. Budżet "Prawdziwej historii Janosika i Uhorczika" wynosi ponad 21 mln zł, co oznacza, że film Holland i Adamik będzie jedną z najdroższych produkcji rodzimej kinematografii po 1989 r. Oprócz filmu kinowego powstanie też czteroodcinkowy serial telewizyjny.

Reklama

Ale to nie ze względu na imponujące w naszych warunkach fundusze "Prawdziwa historia Janosika i Uhorczika" ma szanse zapisać się w dziejach kina. Film według scenariusza Słowaczki Evy Boruszoviczovej ma być pierwszą ekranizacją historii tatrzańskiego zbójnika opartą na faktach. Zdaniem Agnieszki Holland dotychczasowe filmy o Janosiku opowiadały historie wyssane z palca. W nowej produkcji będzie inaczej.

"Opieramy się na faktach (dość dobrze udokumentowanych w protokołach procesowych Janosika), ale film ma być poetycko-metafizyczny i droga Janosika od zbójnika do męczennika ma wymiar również symboliczny. Zależy nam również, żeby poza kaskaderską akcją i opisem dojrzewania charyzmatycznego bohatera w filmie było trochę humoru i młodzieńczego erotyzmu" - mówi Holland.

Wierna historycznej prawdzie będzie nie tylko fabuła "Prawdziwej historii..." - twórcy zadbali także o kostiumy z XVIII w., czyli czasów, w których żył Janosik, w dotychczasowych filmach o harnasiu traktowane bardzo umownie.

Główne role grają w filmie aktorzy słowaccy. W postać Janosika wcielił Václav Jirácek, zaś Uhorczika, jego kompana i mistrza gra Ivan Martinka. Michałowi Żebrowskiego przypadła kreacja czarnego charakteru - Turjaka Huncagi. "Huncaga to rola wymarzona do grania. Z jednej strony jest pełen okrucieństwa i destrukcyjnej siły, z drugiej - śmieszny i bezradny. W moim przekonaniu to najciekawsza rola tego scenariusza" - charakteryzuje swojego bohatera Żebrowski.

Zakończenie zdjęć jest przewidziane na początek września, potem jeszcze na kilka dni ekipa wróci na plan w październiku. Premiera filmu planowana jest we wrześniu 2009 r. Koproducentem obrazu jest TVP, a obraz współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. W projekt zaangażowane są także stacja HBO oraz firmy czeskie, słowackie i węgierskie.

Obraz Agnieszki Holland i Kasi Adamik będzie już trzecim polskim filmem o słynnym zbójniku. Wcześniej trzynastoodcinkowy serial telewizyjny i film kinowy (1974) o przygodach Janosika zrealizował Jerzy Passendorfer, a w latach 50. powstał film animowany. Kilkakrotnie historię życia i śmierci legendarnego harnasia przenosili na ekran Czesi i Słowacy.