Do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Poli Negri. Na wystawie można obejrzeć unikatowy zbiór pocztówek, zdjęć, werków, fotosów, programów filmowych, płyt z jej nagraniami. Najbardziej rzucają się w oczy plakaty - ponad 60 sztuk - które same w sobie stanowią unikalny zbiór. Ich autorami byli tak wybitni artyści jak Theo Matejko czy Josef Fenneker - czołowa postać niemieckiego ekspresjonizmu.

Polska aktorka zagrała w 63 filmach, większość z nich powstała w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Tam zrobiła oszałamiającą karierę i utorowała innym gwiazdom europejskim drogę do hollywoodzkiej "fabryki snów". "Pola Negri była znaną i ważną dla okresu kina niemego aktorką Paramount Pictures. Wraz z Glorią Swanson miały ogromną rzeszę fanów na całym świecie. To właśnie ona w dużym stopniu przyczyniła się do popularności Paramountu w tym okresie" - wspomina Polkę producent z tej wytwórni, A. C. Lyles.

Debiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów" w 1914 roku, ostatni raz wystąpiła przed kamerą w nakręconych pół wieku później "Księżycowych prządkach". Prywatne życie Poli Negri również jest godne scenariusza filmowego. Już będąc międzynarodową gwiazdą zakochała się w spotkanym przypadkowo naczelniku policji w Sosnowcu i wyszła za niego za mąż. W Hollywood romansowała z Charlie Chaplinem i boskim Rudolfem Valentino, którego przedwczesny zgon pogrążył w żałobie żeńską część ludzkości.

Premiera wystawy odbyła się w 20. rocznicę śmierci gwiazdy, 1 sierpnia ubiegłego roku, oczywiście w Sosnowcu. Ekspozycja ma charakter objazdowy. Została przygotowana w wersji angielskiej i niemieckiej. Towarzyszy jej projekcja filmu dokumentalnego o Poli Negri w reżyserii Mariusza Kotowskiego "Life Is A Dream In Cinema". Była już prezentowana między innymi w Düsseldorfie, Wilnie, Bratysławie i Odessie. W kolejce czekają Toronto, Buffalo, Wiedeń, Berlin, Londyn, Sttutgart i Norymberga.

Wielbiciele kina bardziej wysublimowanego niż to, którego symbolem jest Barbara Apolonia Chałupiec, też powinni odwiedzić muzeum w Gdyni. Dwa najwyższe piętra gmachu zajmuje bowiem ekspozycja pamiątek po Federico Fellinim. Są tam fotosy z planów filmowych, plakaty, odręczne rysunki reżysera i kostiumy z "Casanovy".

POLA NEGRI. LEGENDA KINA, Muzeum Miasta Gdyni, wystawa czynna do 12 października