Rudowłosa Maria Ilva Biolcati, lepiej znana jako Milva, sceniczną karierę ropoczęła niemal pół wieku temu. W 1959 roku wygrała, zorganizowany przez rozgłośnię RAI, konkurs młodych talentów. Pokonała wtedy 7600 konkurentów. Jej romans z twórczością Brechta trwa niewiele krócej.

Międzynarodową sławę i uznanie krytyki przyniósł Włoszce muzyczny spektakl "Milva canta Brecht" w reżyserii Giorgio Strehlera. Artystka, mimo ponawianych co jakiś czas zapowiedzi definitywnego zaprzestania występów na żywo, wciąż prezentuje go na światowych scenach. Wersja, którą 15 i 16 listopada będzie można zobaczyć w Teatrze PWST w Krakowie, zawiera aluzje do współczesności. Recital otworzy "Pieśń o przyjemnym życiu", komentująca powszechną pogoń za pieniądzem, trzem kołysankom będą towarzyszyły obrazy tragedii w Biesłanie.

W ramach przeglądu wystąpią także artyści, związani z założonym przez samego Brechta teatrem Berliner Ensemble. 1 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego polska publiczność po raz pierwszy będzie miała okazję obcować z „Karierą Artura Ui” w reżyserii Heinera Müllera. W słynnym spektaklu z 1995 roku występuje jeden z najlepszych niemieckich aktorów - Martin Wuttke. Choć akcja rozgrywa się w środowisku nowojorskich gangsterów, spektakl portretuje elity III Rzeszy.

Najbardziej znane dzieło Brechta „Opera za trzy grosze” zaprezentują 2 grudnia w Nowohuckim Centrum Kultury artyści wrocławskiego Teatru Capitol (reżyseria: Wojciech Kościelniak). W programie "Dedykacji" są również przedstawienia Teatru Nowego z Krakowa: "Versus" na podstawie "W gęstwinie miast"(reżyseria: Radosław Rychcik) i autorski projekt Janusza Marchwińskiego "Bidi - Młody Brecht".

Przeglądowi towarzyszyć będzie ekspozycja "Swinarski -Brecht" w Galerii krakowskiej PWST. Tragicznie zmarłego reżysera nazywano często "uczniem Brechta". Wystawa czynna będzie od 10 listopada.Reklama