1. Znajdź radio internetowe
Do niedawna zmuszeni byliśmy do słuchania rozgłośni radiowych, pełnych irytujących reklam, złej muzyki i wciąż tych samych (i tak samo brzmiących) piosenek. Teraz wystarczy otworzyć jedną ze stron rozgłośni internetowych (szczególnie warto odwiedzić AOL) i wybrać swojego ulubionego artystę czy też ulubiony gatunek, aby odnaleźć podobnych wykonawców i utwory polecane przez internautów.
Polecane strony: http://music.aol.com/radioguide/bb; http://www.live365.com

Reklama

2. Znajdź kogoś z dobrym gustem
Strony takie jak Last.fm czy iLike pozwalają nie tylko przesłuchać utwory wielu wykonawców, ale umożliwiają również porównanie swojego muzycznego gustu z gustem innych użytkowników, którzy zarejestrowali się na stronie (rejestracja jest darmowa). Możemy sprawdzić, czego np. ostatnio słuchają nasi znajomi, lub zasugerować się tym, czego słucha ktoś o zbliżonym muzycznym smaku. Dostęp do utworów jest darmowy i błyskawiczny.
Polecane strony: http://www.last.fm; http://www.ilike.com

3. Zapłać i ściągaj, ile chcesz
Większość artystów udostępnia swoje piosenki w internecie w cenie 0,99 centów za każdą. Serwery Napster (słynny niegdyś z powodu procesu z Metallicą, dziś całkowicie legalny i płatny) oraz Rhapsody dają możliwość nieograniczonego ściągania muzyki za 12 lub 15 dol. miesięcznie. Jedyną ich wadą jest to, że jeśli zrezygnujemy z subskrypcji, tracimy dostęp do uprzednio ściągniętych piosenek.
Polecane strony: http://www.napster.com; http://shop.rhapsody.com/plans

4. Obejrzyj wirtualny koncert na swoim komputerze
Jeśli ty nie możesz wybrać się na koncert ukochanego artysty, na pewno dotrą tam inni i zarejestrują jego występ telefonem komórkowym, aparatem cyfrowym albo kamerą. Concert.tv selekcjonuje materiały z koncertów i umożliwia dostęp do nagrań wielu artystów - od country po The Smiths.
Polecane strony: htttp://www.concert.tv

5. Zajrzyj na muzyczne blogi recenzenckie
Jeśli chcesz posłuchać muzyki, ale też o niej poczytać, warto zajrzeć na mniej znane, ale świetne strony zajmujące się muzyką. Obok wyczerpujących recenzji Pitchfork i Hype Machine podają linki lub umożliwiają odsłuchanie na stronie najciekawszych nowości (szczególnie dużo utworów udostępnia ten drugi). Godne uwagi wśród stron zajmujących się muzyką są także polskie Porcys i Screenagers.
Polecane strony: http://hypem.com; http://www.pitchforkmedia.com; http://porcys.com; http://www.screenagers.pl

6. Odwiedź stronę swojego ulubionego artysty lub znajdź jego klipy na YouTube.
Jeśli zależy ci tylko na konkretnym wykonawcy lub na klipie, którego dawno nie widziałeś, na pewno znajdziesz go na YouTube lub na MySpace (nie trzeba się rejestrować, by z niego korzystać; założenie konta jest bezpłatne), na którym większość artystów ma swoje oficjalne konto.
Polecane strony: http://myspace.com; http://youtube.com