"Kanwą komiksu mają być wydarzenia, do których doszło między 8 maja 1410 roku a 25 listopada 1411 roku - podkreśla pomysłodawca konkursu. - Wydarzeń, które wymagają przedstawienia jest sporo: od wymarszu ze Wzgórza Wawelskiego polskich wojsk pod dowództwem króla Władysława Jagiełły, poprzez ukazanie przebiegu jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, aż do uroczystego powrotu Jagiełły do Krakowa".

Reklama

W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 16 do 26 lat. Pula nagród wynosi 10 tys. złotych - dla autora najlepszego komiksu przypadnie połowa tej kwoty.

Prace, w dowolnej technice rysunku, o objętości od 8 do 12 plansz formatu A4, należy nadsyłać na adres dyrekcji Zamku Królewskiego na Wawelu do 15 kwietnia 2010. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 15 lipca 2010 roku.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Wawelu.


Głównym punktem wawelskich obchodów 600-lecia bitwy będzie wystawa "Na znak świetnego zwycięstwa", prezentująca tradycje świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic, od średniowiecza do współczesności. Będzie można zobaczyć m.in. trofea zdobyte podczas wojen z Krzyżakami, rozdane przez króla Władysława Jagiełłę kościołom w całej Polsce.

We wrześniu przyszłego roku odbędzie się też międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona bitwie pod Grunwaldem. Pierwszą jej część zaplanowano w dniach 20-21 września na zamku w Malborku, drugą - od 23 do 24 września w Krakowie.