Dzieło ma być nie tylko wierną kopią obrazu, ale ma również zachować jego wymiary - ponad 4 metry na prawie 10 metrów. Całość składać się będzie z 40 elementów, które odtwarzane są z dokładnego wydruku komputerowego.

Reklama

Autorki haftowanej kopi chcą uczcić 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, a przy okazji mogą trafić do księgi rekordów Guinnessa. "Wydaje nam się, że jeszcze nikt na świecie takiego wielkiego haftu nie wykonał" - mówi rzecznik sejmiku województwa łódzkiego, Rafał Jaśkowski.

Samorząd województwa postara się udostępnić miejsce do ekspozycji gotowej kopi obrazu, np. w łódzkim Muzeum Włókiennictwa.

"Bitwa pod Grunwaldem" należy do największych obrazów, jakie namalował Jan Matejko. Szkic olejny do obrazu powstał w 1872 roku. Sam obraz Matejko zaczął malować trzy lata później. W 1877 malarz odwiedził pole bitwy i wprowadził poprawki topograficzne w obrazie. W 1878 roku obraz został przeniesiony do sali krakowskiego ratusza, gdzie artysta mógł po raz pierwszy zobaczyć go w całości i wykończyć szczegóły.

Obraz został w czasie I wojny światowej z obawy przed Niemcami wywieziony do Moskwy, skąd powrócił dopiero po traktacie ryskim. W czasie II wojny obraz był poszukiwany listem gończym, a za wskazanie miejsca jego ukrycia obiecywano wysoką nagrodę. "Bitwa pod Grunwaldem" była ukrywana do zakończenia wojny w jednej z podlubelskich wsi.

Reklama