Warszawa, początek lat 50. Redaktorka działu poezji w wydawnictwie, Sabina, mieszka z matką i babcią. Władza ludowa zabrała im rodzinną aptekę, ale najważniejszym problemem jest staropanieństwo Sabiny. Przez mieszkanie przewija się galeria potencjalnych kandydatów, aż zjawia się w końcu adorator idealny - przystojny, szarmancki, czytający w jej myślach, w dodatku chętny do małżeństwa. Ukochany ma jednak poważny feler - okazuje się funkcjonariuszem służb bezpieczeństwa.

Reklama

"Rewers" ma podtytuł "nowela filmowa", a autor nie stara się zakamuflować faktu, że powieść jest literackim opracowaniem scenariusza filmowego. Zachowany został filmowy układ scen, a także oparta na równoważnikach zdań składnia charakterystyczna dla scenopisu.

Film "Rewers" w reżyserii Borysa Lankosza zdobył nagrodę główną 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Główne role zagrali w nim Agata Buzek (najlepsza aktorka z Gdyni, nominowana do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego), Marcin Dorociński, Krystyna Janda i Anna Polony.

Film, tegoroczny polski kandydat do Oscara, do kin wejdzie 6 listopada, a już30 października w sprzedaży pojawi się płyta z muzyką do filmu skomponowaną przez Włodka Pawlika.