W styczniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się tom "O Niemcach i Polakach. Wspomnienia. Prognozy. Nadzieje". W publikacji znajdą się refleksje i wspomnienia dotyczące relacji między Polakami i Niemcami od wybuchu II wojny światowej do dziś. Bartoszewski - więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, powstaniec warszawski, dyplomata i parlamentarzysta - opowiada m.in. o swoich osobistych kontaktach z naszymi zachodnimi sąsiadami. Autor "Losu Żydów Warszawy 1939 - 1943" kolejny raz daje wyraz przekonaniu o potrzebie polsko-niemieckiego pojednania.

Reklama

W lutym pojawi się autobiograficzne "Życie trudne, lecz nie nudne". Będzie to wywiad, który z profesorem Bartoszewskim przeprowadził Andrzej Friszke.

Nie mniej ciekawie zapowiada się "Środowisko naturalne", które ukaże się miesiąc później. Książka jest poświęcona osobom, które najbardziej wpłynęły na wybory życiowe autora i jego światopogląd. Bartoszewski sportretował tam m.in. Tadeusza Gajcego, Jana Karskiego i Zofię Kossak. Książka ukaże się nakładem Świata Książki.