Opowieść o ocalałych z wojennej pożogi i komunistycznej gospodarki mieszkaniowej stołecznych kamienicach i kamienicznikach. Wzruszające świadectwo czasów, kiedy Warszawa była Paryżem północy.
Reklama
OSTAŃCE. KAMIENICE WARSZAWSKIE I ICH MIESZKAŃCY | Magdalena Stopa, Jan Brykczyński, Dom Spotkań z Historią
70 kościołów katolickich (od romańskich po postmodernistyczne) w Polsce na blisko 400 zdjęciach. Opowieść o nietuzinkowych budowlach, będących przekładami wyjątkowej symbiozy religii i sztuki.
KOŚCIOŁY W POLSCE | Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus, Adam Dylewski, Carta Blanca
Fotosy i biografie artystyczne 55 najwybitniejszych aktorek polskiego kina od przedwojnia do dziś. Autorami zdjęć są fotograficy różnych pokoleń — wśród nich m.in. takie sławy jak Edward Hartwig, Krzysztof Gierałtowski, Zofia Nasierowska i Tadeusz Rolke.
Reklama
AKTORKI POLSKIEGO FILMU | Rosner i Wspólnicy
Łódź jest największą galerią peerelowskich murali. W stolicy polskiego włókniarstwa zachowało się ich ok. 120. Namalowane na ścianach secesyjnych czynszówek tworzą jedyny w swoim rodzaju melanż sztuki burżuazyjnej i socjalistycznej.
ŁÓDZKIE MURALE | Bartosz Stępień, Wydawnictwo Księży Młyn
Ultima Thule przedwojennej Rzeczypospolitej w obiektywie wybitnego polskiego fotografika. Huculszczyzna utrwalona na zdjęciach w ostatniej dekadzie wciąż przypomina baśniową krainę z książek Stanisława Vincenza i filmów Sergieja Paradżanowa.
HUCULSZCZYZNA | Krzysztof Hejke, Zysk i S-ka