"Komiksy są formą sztuki, która dociera do szerokich kręgów społeczeństwa" - mówił podczas uroczystości wręczenia odznaczenia ambasador Belgii Jan Luykx. Podkreślił, że Rosiński jako polsko-belgijski artysta w wyjątkowy sposób zbliża oba kraje.

Luykx przypomniał, że w latach 70. Rosiński wyjechał z Polski, by osiąść w Belgii - jak zaznaczył - ojczyźnie komiksu. "Mój kraj stał się Pana krajem, w którym nadal rozwijał Pan swą sztukę, stając się jednym z najpopularniejszych artystów komiksu zarówno w Belgii jak i w Polsce, m.in. dzięki słynnej serii "Thorgal"" - zauważył zwracając się do artysty ambasador. "W nowej Europie bez granic stał się Pan bardziej niż kiedykolwiek symbolem kontynentu, który wreszcie odzyskał swą jedność" - dodał Luykx.

Grzegorz Rosiński (ur. w 1941 w Stalowej Woli) jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu studiów projektował okładki płyt, rysował ilustracje do podręczników i książek dla dzieci. W świat komiksu wkroczył popularnymi seriami "Kapitan Żbik", "Pilot śmigłowca" oraz cyklem "Legendarna historia Polski".

W 1976 r. został dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu "Relax". Publikując krótkie humoreski w belgijskich magazynach poznał scenarzystę Jeana Van Hamme'a i wspólnie rozpoczęli pracę przy sadze o "Thorgalu". Komiks w wydaniu albumowym pojawił się w 1980 r. roku i jest jednym z najpoczytniejszych w Europie.

Kolejną serią autorstwa Rosińskiego był komiks science-fiction "Hans", w Polsce znany jako "Yans". Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński został na stałe za granicą. W 1986 r. w duecie z Jeanem Van Hammem stworzył historią "Szninkiel". W pierwszej połowie lat 90. skupił się na pracy z Jeanem Dufaux'em przy "Skargach Utraconych Ziem". Ostatnie prace Rosińskiego to "Western" i "Zemsta hrabiego Skarbka".

Grzegorz Rosiński był wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach komiksowych. W 2006 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany "za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej". Od roku 1992 mieszka w Szwajcarii. Wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion.