Pełne przygód opowieści o wielkich bitwach i bohaterstwie ich uczestników to gatunek równie stary, jak sama literatura. Historia, którą wziął na warsztat Tim Willocks, jest wyjątkowo dramatyczna: w połowie XVI wieku rycerski zakon joannitów zostaje zepchnięty przez siły tureckie do twierdzy na Malcie.

>>> Kliknij, aby kupić tę książkę w cenie 41,20PLN. <<<

Bracia postanawiają bronić tego bastionu do ostatniej kropli krwi, a z całej Europy przybywa im na pomoc rycerska elita. Lecz potężny turecki sułtan Sulejman II jest równie zdeterminowany - wysyła na wysepkę armię wielokrotnie przewyższającą liczbę obrońców, aby raz na zawsze rozprawić się ze znienawidzonymi krzyżowcami.
Wypełniona po brzegi drastycznymi scenami akcja książki Willocksa toczy się wartko. Jednak jak większość dzieł popularnych amerykańskich pisarzy i scenarzystów traktujących o dziejach Europy, zawiera mnóstwo irytujących uproszczeń i nieznośnych schematów. Próżno tu szukać misternych wielowątkowych konstrukcji fabularnych, choćby z Sienkiewiczowskiej "Trylogii" czy subtelnej ironii "Salambo" Gustawa Flauberta.

O kwestii odmalowania kolorytu epoki lepiej nie wspominać. Autor posługuje się uniwersalnymi dekoracjami, które pasowałyby równie dobrze do opowieści o Conanie czy kolejnej części "Władcy Pierścieni".

Narrator kurczowo trzyma się malowniczej postaci głównego bohatera Matthiasa Tannhäusera. To typ prosto z westernu - porwany w dzieciństwie z germańskiej wioski przez Turków, dosłużył się stopnia pułkownika janczarów, później porzucił służbę dla sułtana, aby wieść życie niestroniącego od ciemnych interesów, swobodnego awanturnika, który sam jest sobie panem. Nie obchodzi go konflikt między chrześcijanami i muzułmanami. Obie strony uważa za fanatyków otumanionych przez ideologie. Ulega jednak wdziękom pięknej, niespełnionej erotycznie hrabiny Carli oraz jej równie atrakcyjnej hiszpańskiej służącej i przyłącza się do obrońców Malty, aby wydostać z wyspy nieślubnego syna arystokratki.

Fabuła z niezmordowaną konsekwencją oscyluje między militarnymi sukcesami Matthiasa a jego podbojami erotycznymi. Masakrowane ciała, ucinane kończyny, wypływające mózgi i wnętrzności z monotonną regularnością przeplatają się z drżącymi ustami, falującymi włosami i nabrzmiałymi sutkami. Doskonale sprawdzający się w obu sytuacjach Matthias tryska samozadowoleniem i dowcipasami godnymi Arnolda Schwarzeneggera z dawnych ról.

Straszliwe perypetie oczywiście dobrze się kończą, utwierdzając czytelnika w słusznym przekonaniu, że wszelki fanatyzm to głupota, a niezależność, lojalność wobec bliskich i poczucie humoru są wartościami sprawdzającymi się w każdych okolicznościach. Dla miłośników amerykańskich filmów przygodowych.


"Religia"
Tim Willocks, przeł. Maciej Szymański, Rebis 2006

>>> Kliknij, aby kupić tę książkę w cenie 41,20PLN. <<<