Za najlepszą książkę roku wydawcy uznali "The Dangerous Book for Boys" (Niebezpieczną książkę dla chłopców) autorstwa Conn i Hal Iggulden. Autorem roku został wydawany także w Polsce popularnonaukowy pisarz Richard Dawkins.

Tytułu najlepszej książki dla dzieci nie otrzymał, wbrew oczekiwaniom, "Chłopiec w pasiastej piżamie" Johna Boyne’a, lecz historia Ricky'ego Gervaisa z serii o sympatycznych stworach - "Flanimals of the Deep". Wydawcy uznali, że w zeszłym roku najlepszy kryminał napisał Ian Rankin ("The Naming of the Dead"). Lauren Weisberger, autorka powieści "Diabeł, który ubiera się u Prady", została doceniona za powieść adaptowaną dla filmu i telewizji.

Nagrodę za osiągnięcia życia otrzymał amerykański autor John Grisham. Jego nazwisko - dzięki takim książkom, jak "Firma" czy "Klient" - stało się synonimem współczesnego prawniczego thrillera. Od 1988 roku Grisham pisze średnio jedną książkę w roku. Wiele z jego powieści, wśród nich "Raport pelikana" i "Zaklinacz deszczu", zostało przeniesionych na duży ekran.

Nagrody przyznawane są w kilkunastu kategoriach przez brytyjski przemysł wydawniczy pod patronatem branżowego czasopisma "Publishing News". Od 1990 roku coroczna ceremonia odbywa się w szacownych centrach, jak choćby londyński Hilton, i zawsze transmitowana jest na żywo. Jej prestiż w świecie książki jest porównywany ze znaczeniem filmowych Oscarów.

Reklama