"Ilustracje będą ruchome, dzieci wiele rzeczy będą mogły zmienić, dotykając słów, usłyszą dialog lub wichurę czy burzę. Na stronach będzie padać śnieg, litery będą się przeistaczać, czasem przejdzie bohater czy przefrunie ptak" – opowiada Andrzej Maleszka, prezentując wersję cyfrową powieści "Magiczne drzewo. Tajemnica mostu" na iPada i iPhone’a. To pierwsza polska książka wydana w taki sposób. Dla twórcy "Magicznego drzewa" oznacza to rewolucję, możliwość połączenia dwóch bliskich mu mediów: literatury i filmu. Jest przekonany, że dzięki rozpowszechnieniu cyfrowych czytników dzieci będą czytać więcej. "Bo dzieciaki są aktywnym odbiorcą. Chcą coś dodawać, zmieniać. Sam jako dziecko rysowałem po książkach, przerabiałem obrazki" – tłumaczy.

Reklama

Ale na czytelnictwo swoich książek, nawet tych wydanych w formie tradycyjnej, Maleszka narzekać nie może. Jego powieściowy debiut "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" stał się bestsellerem sprzedanym w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy i uhonorowanym prestiżową nagrodą polskiej sekcji IBBY. Sam autor cieszy się, że dzieci czytają jego książki błyskawicznie, nawet w kilka dni. Nic dziwnego – ceniony na świecie reżyser i pisarz jak mało kto zna oczekiwania dziecięcej publiczności. W ramach promocji swoich książek regularnie spotyka się z małymi czytelnikami, z nimi konsultuje pomysły na kontynuację cyklu.To dzieci odwiodły autora od planów wprowadzenia zupełnie nowych bohaterów w drugiej części serii o magicznym drzewie. Nie chciały żegnać Kukiego, Filipa, Tosi i Wiki z "Czerwonego krzesła". Znane dobrze postaci powracają więc na karty powieści, a część druga zaczyna się dokładnie w tym punkcie, w którym skończyła się pierwsza. Bohaterowie właśnie przemierzają Europę, uwięzieni w czterech ścianach własnego domu, który w wyniku nieopatrznie wypowiedzianego życzenia, błyskawicznie szybuje w przestworzach. To jednak pierwszy z lawiny kłopotów, którym będzie musiało zaradzić książkowe rodzeństwo. Na horyzoncie czai się pierwsza miłość i demoniczna Greta Frogen, reprezentująca bezwzględny świat reklamy...

Bo książki i filmy Andrzeja Maleszki dotykają spraw dzieciom bliskich, znanych z codzienności. Magia jest tu jedynie katalizatorem dla serii nieprzewidzianych zdarzeń. A jest ich w książce sporo, nie każdy dorosły wytrzyma to tempo. Maleszka potrafi utrzymać uwagę małego czytelnika. Zapewnia mu odpowiednią dawkę adrenaliny, a jednocześnie rozwija wyobraźnię. I w tylko sobie znany sposób za każdym razem odnosi wielki sukces.

MAGICZNE DRZEWO. TAJEMNICA MOSTU | Andrzej Maleszka | Znak 2010 | 29,90 PLN