"Dokładne dane na temat frekwencji na targach będą znane we wtorek. Ale juz teraz można ocenić, że II Warszawskie Targi Książki odwiedziło dużo więcej zwiedzających, niż rok temu. W piątek i sobotę sprzedawaliśmy o 50 proc. więcej biletów niż w analogicznym okresie targów rok temu" - powiedział PAP Jacek Oryl, prezes firmy Murator, która organizuje WTK.
Po tym, jak rok temu, w maju, w warszawskim PKiN w ciągu tygodnia odbyły się 55. Międzynarodowe Targi Książki (MTK) i I Warszawskie Targi Książki (WTK), w tym roku na placu boju została tylko ta druga impreza. Ars Polona - organizator MTK - zdecydowała się w tym roku na zawieszenie Międzynarodowych Targów Książki. Tymczasem WTK przejęły niemal wszystkich polskich wystawców tradycyjnie prezentujących swoją ofertę na majowych targach, a także rozwinęły współpracę z wydawcami z zagranicy. Obok wystawców z Polski na II WTK obecni byli także przedstawiciele rynku książki z Armenii, Australii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Niemiec, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W porównaniu z zeszłoroczną, pierwszą edycją targów, w tym roku odbywały się one na większej powierzchni 9 tys. mkw.
W targach, które odbywały sie od czwartku do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki uczestniczyło 569 wystawców z 14 krajów. Wśród ponad 300 pisarzy, którzy odwiedzili targi byli m.in. Władysław Bartoszewski, Józef Hen, Hanna Krall, Barbara Kosmowska, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Sylwia Chutnik, Wojciech Kuczok, Jacek Dehnel, Katarzyna Grochola, Timothy Snyder, Wiktor Suworow, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman. Po raz pierwszy Warszawskie Targi Książki uczestniczyły w Nocy Muzeów. W sobotni wieczór odbyło się spotkanie z Józefem Henem oraz debata "Miłosz vs Kisiel
Podczas WTK ogłoszono nominacje do ważnych nagród literackich - 15 książek ubiegających się o Nagrodę Literacką Gdynia i 20 tytułów kandydujących do Literackiej Nagrody Nike. Są książki, które pojawiły się sie na obu listach: tomiki wierszy "Pogłos" Ewy Lipskiej i "Księga obrotów" Tomasza Różyckiego, opowiadania Justyny Bargielskiej "Obsoletki" oraz esej "Samuel Zborowski" Jarosława Marka Rymkiewicza.
Wydarzeniem targów było rozstrzygnięcie drugiej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. W tym roku otrzymała ją białoruska dziennikarka i pisarka Swietłana Aleksijewicz, autorka książki "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Książkę z rosyjskiego przełożył Jerzy Czech, który także uhonorowany został nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Chwile triumfu przeżywało na II Warszawskich Targach Książki wydawnictwo Czarne, które właśnie obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Opublikowało nie tylko książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", ale także trzy inne z pięciu tytułów, które znalazły sie w finale nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Wśród 20 książek, które zostały w czwartek nominowane do Literackiej Nagrody Nike aż siedem to tytuły opublikowane przez Czarne.
W piątek Warszawskie Targi Książki odwiedził premier Donald Tusk. Wizyta trwała dwie i pół godziny - dwa razy dłużej niż planowano. Szef rządu podpisał się na liście osób protestujących przeciwko likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Swego rodzaju kontynuacją II Warszawskich Targów Książki będzie Warszawski Kiermasz Książki na Rynku Mariensztackim, który odbywać się będzie w przyszły weekend (21 i 22 maja). Organizatorami Kiermaszu są Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i Stołeczna Estrada we współpracy ze spółką Warszawskie Targi Książki.