Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" przytoczył w piątek słowa, jakie tego dnia o. Cantalamessa wygłosił w pierwszym w tym roku kazaniu adwentowym przed papieżem Benedyktem XVI i hierarchami z Kurii Rzymskiej.

Reklama

Kaznodzieja powiedział: "Twierdzenia Dana Browna zawarte w powieści +Kod Leonarda da Vinci+ i innych popularyzatorów, według których to (cesarz) Konstantyn z powodów osobistych przekształcił na mocy swego edyktu o tolerancji i soboru nicejskiego mroczną judaistyczną sektę religijną w religię cesarstwa opierają się na totalnej ignorancji wobec faktów, które doprowadziły do takich wydarzeń".

"Sukces chrześcijaństwa to rezultat zbioru czynników, ale przede wszystkim pewności, zakorzenionej w sercach pierwszych chrześcijan" - dodał włoski kapucyn.

To jest to, czego potrzeba także dzisiaj, rozbudzenia w chrześcijanach dogłębnej pewności prawdy tego, co głoszą i otrząśnięcia się z wszelkiego poczucia bezsilności wobec świata zamkniętego w swym sekularyzmie, upojonego sukcesami techniki i możliwościami oferowanymi przez naukę, odporną na głoszenie Ewangelii" - stwierdził papieski kaznodzieja.