Książę Karol złożył wieniec na grobie pisarza w Zakątku Poetów w opactwie Westminster, gdzie spoczywa wielu innych pisarzy, dramaturgów i poetów. Na nabożeństwie upamiętniającym pisarza zjawiło się wiele osób. Fragmenty jego dzieł odczytali m.in. aktor Ralph Fiennes, biograf Claire Tomalin oraz praprawnuk Mark Dickens.

Reklama

Człowieczeństwo i współczucie Dickensa poprzez jego dzieła wywarły niezwykły wpływ na wiktoriańską Anglię - podkreślił dziekan opactwa John Hall.

W londyńskim kinie BFI Southbank odbyła się brytyjska odsłona światowego maratonu czytelniczego dzieł Dickensa, który rozpoczął się wcześniej w Australii. Organizatorzy akcji podkreślają, że odpowiedzieli w ten sposób na ogromne zapotrzebowanie czytelników na całym świecie, których poruszyły dzieła Dickensa.

Książę Karol z małżonką odwiedzili też londyńskie muzeum Dickensa na Doughty Street. Instytucja działa od 1925 roku w domu, w którym pisarz mieszkał przez kilka lat. Tam też aktorka Gillian Anderson, którą widzowie zobaczą w najnowszej adaptacji powieści Dickensa "Wielkie nadzieje" jako pannę Havisham, specjalnie dla królewskich gości przeczytała fragment powieści.

Osobna uroczystość odbyła się w rodzinnym mieście pisarza Portsmouth na południu Anglii. Tam również odbyły się odczyty jego powieści, m.in. "Davida Copperfielda", uznawanej powszechnie za dzieło, w którym pisarz zawarł liczne wątki autobiograficzne.

Reklama

Karol Dickens (1812-1870) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskich. Podziwiany jest za styl, zmysł obserwacji, barwną charakterystykę postaci, społeczną wrażliwość. Dał światowej literaturze postacie Pickwicka, Olivera Twista, Fagina, Scrooge'a, Davida Copperfielda, Nicholasa Nickleby'ego i wiele innych.

Często podkreśla się aktualność poruszanych przez niego tematów takich jak społeczne wykluczenie czy bieda. Wszystko to, o czym pisał Dickens w latach 40. XIX w. jest wciąż obecne we współczesnej rzeczywistości: przepaść między bogatymi, a biednymi, korupcja w świecie finansjery, sprzedajni posłowie parlamentu, rządy absolwentów elitarnej szkoły prywatnej Eton - wskazała w wywiadzie prasowym autorka biografii pisarza Claire Tomalin.