O rozpoczęciu procedury przyznania tytułu izraelskiemu pisarzowi zdecydował na ostatnim posiedzeniu Senat Uniwersytetu Łódzkiego - poinformował we wtorek PAP rzecznik uczelni Tomasz Boruszczak.

Reklama

Z wnioskiem o wszczęcie postępowania wystąpiła Rada Wydziału Filologicznego. Jeden z inicjatorów wniosku, dziekan tego wydziału prof. Piotr Stalmaszczyk podkreślił, że Oz to pisarz, który przywraca wiarę w prawdziwą literaturę, a w jego powieściach każdy znajdzie coś o sobie.

Jak przypomniał, Oz pisze o miłości, młodości, śmierci. Osadza swoich bohaterów w konkretnych miejscach i sytuacjach, a jednocześnie jego twórczość ma wymiar uniwersalny. I choć często tłem jego powieści jest konflikt izraelsko-palestyński to Oz nie staje po żadnej ze stron, jest etycznym obserwatorem życia, prowokującym nas -czytelników - do własnego osądu - zauważył prof. Stalmaszczyk.

Senat Uniwersytetu zdecydował, że recenzentami procesu przyznania tytułu będą: prof. Monika Adamczyk-Garbowska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Promotor procesu przyznania tytułu prof. Grzegorz Gazda, dyrektor Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, podkreśla, że uczelnia występuje z inicjatywą uhonorowania Oza za jego mistrzowską literaturę, ale i z uznania dla przeszłej i współczesnej kultury żydowskiej, która w naszym wielokulturowym mieście zawsze zajmuje ważne miejsce.

Amos Oz (wł. Amos Klausner) - izraelski eseista, prozaik i publicysta - urodził się 4 maja 1939 r. w Jerozolimie. W połowie lat 50. osiedlił się w kibucu Hulda. Tam pracował, skończył szkołę średnią, odbył służbę wojskową i zaczął publikować pierwsze opowiadania. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Jerozolimskim. Walczył w tzw. wojnie sześciodniowej w 1967 roku i na Wzgórzach Golan w 1973 roku.

Zadebiutował w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Jego najbardziej znane i cenione powieści to m.in. "Mój Michał", "Dotknij wiatru, dotknij wody", "Czarna skrzynka" i "Spokój doskonały". W swojej twórczości podejmuje problemy społeczne i psychologiczne współczesnych mieszkańców Izraela.

Oz jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagród im. Goethego, Heinego, Primo Leviego. Jest kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Obecnie mieszka w Aradzie, jest wykładowcą akademickim. Jest aktywnym działaczem na rzecz pokojowego unormowania stosunków izraelsko-palestyńskich.

Oz jest pisarzem od lat wymienianym jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

Do tej pory tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali m.in.: Julian Tuwim, Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, Jan Karski, Andrzej Wajda, Kazimierz Dejmek, Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski i Jose Manuel Barroso.