Bohaterem powieści Yoko Ogawy "Muzeum ciszy" jest muzealnik, który podejmuje pracę u ekscentrycznej staruszki. Kobieta chce, by jako ekspert pomógł jej stworzyć muzeum. Byłoby to zlecenie jakich wiele dotychczas realizował, gdyby nie fakt, iż eksponatami mają być przedmioty skradzione zmarłym tuż po ich śmierci. Kobieta przez wiele lat zgromadziła pokaźną kolekcję takich pamiątek, a z czasem okazuje się, że również do zadań kustosza będzie należało pozyskiwanie kolejnych eksponatów.

Reklama

Bohaterowie Ogawy nie mają imion, a miasteczko, w którym rozgrywa się akcja nie ma nazwy. Tu bardziej liczą się zakamarki psychiki, idee i koncepcja niecodziennego muzeum, które przekracza granice ludzkiego istnienia.

"Muzeum ciszy" to książka, która fascynuje, a jednocześnie budzi niepokój i wywołuje zdegustowanie. Autorka potrafi zestawiać opisy pięknych idei i wartościowych postaw z aktami okrucieństwa i brzydotą w taki sposób, że czytelnikowi ich współistnienie wydaje się czymś niezwykle naturalnym i oczywistym.

Lektura "Muzeum ciszy" skłania do refleksji nad przemijaniem oraz nad tym, co po sobie zostawiamy i co charakteryzuje nas w oczach otoczenia. Autorka stosując niedomówienia, prostą formę oraz minimalny przekaz emocjonalny buduje intrygującą, ale i niepokojącą czytelnika atmosferę.

Kto wypełnia zadanie, ten odchodzi - to z pozoru banalne i oczywiste twierdzenie, w powieści Yoko Ogawy nabiera większego znaczenia i każe nam zastanowić się nad tym, jaką misję w swoim życiu sami wypełniamy.

Reklama

Powieść "Muzeum ciszy" autorstwa Yoko Ogawy ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B.

Media