Tematyka zarostu interesowała mnie od dłuższego czasu. To właśnie temu zagadnieniu poświęciłam swoją pracę magisterską. Zebrany materiał zaciekawił jednak wydawcę i tak powstała książka "Co dwie brody to nie jedna" - wyjaśnia Aleksandra Woldańska-Płocińska.

Reklama

W książce opisała nie tylko historię zarostu, jego filozoficzne i społeczne aspekty, klasyfikację rodzajów, ale także poruszyła temat fenomenu zarostu u kobiet.

Nie jest to publikacja skierowana wyłącznie do osób obdarzonych zarostem, nie zawiera bowiem porad dotyczących zapuszczenia i pielęgnacji owłosienia. Jest to bardziej kompendium wiedzy o zaroście. Jestem przekonana, że ta książka okaże się interesująca dla każdego, bo przecież zarost zajmuje ważne miejsce w naszej kulturze, a mam wrażenie, że dotąd ten fenomen nie został jeszcze należycie opisany - tłumaczy Aleksandra Woldańska-Płocińska.

Książkę zdobi kilkadziesiąt ilustracji opracowanych w całości przez autorkę, a wprowadzone przez nią rodzaje zarostu ilustrują portrety sławnych brodaczy, m.in. prezydenta Lincolna, Charliego Chaplina, Salvadora Dali czy Karola Marksa.

Moim celem było opracowanie książki dla dorosłych, w której tekst i ilustracje odgrywałyby równorzędne role - dodaje autorka.

Aleksandra Woldańska-Płocińska zajmuje się przede wszystkim ilustracją i plakatem oraz projektowaniem książek. Ma na swoim koncie dwie książki dla dzieci: "Groszek z marchewską" i "Pierwsze urodziny prosiaczka".

Książka "Co dwie brody to nie jedna" ukazała się nakładem Nakładem Wydawnictwa Alegoria.

Media