Wśród zgłoszonych książek jest 15 pozycji autorów zagranicznych. To książki pisarzy m.in. z Czech, Węgier, Niemiec, czy Bułgarii.

Reklama

Zdaniem przewodniczącej jury Natalii Gorbaniewskiej, w tym roku zostało zgłoszonych mniej niż w latach przednich tłumaczeń książek autorów zagranicznych. Nie wiem z czego to wynika, być może wydawnictwa nie mają książek zagranicznych autorów, które mogłyby powalczyć o tę nagrodę - mówiła w środę podczas konferencji prasowej Gorbaniewska. Przypominała jednocześnie, że do tej pory laureatami Angelusa byli pisarze zagraniczni.

W tym roku laureaci nagrody nie zostaną ogłoszeni w grudniu podczas targów Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, tylko wcześniej. Chcemy przyśpieszyć ogłoszenie wyników tej nagrody, aby było to wydarzenie samodzielne, a nie odbywające się wraz z targami. Zarówno Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, jak i Angelus mają już odpowiedni potencjał, aby funkcjonować samodzielnie - mówił dyrektor Wydziału Kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda.

Dodał, że dzięki temu z jednej strony wzbogaci się kalendarz imprez kulturalnych w mieście, z drugiej zaś może się to przyczynić do podniesienia prestiżu nagrody Angelusa.

W połowie sierpnia jury ogłosi listę 14 półfinalistów nagrody, a we wrześniu zostaną podane tytuły siedmiu książek, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Zwycięzcę poznamy 27 października.

Reklama

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Reklama

Od trzech edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011).