Repertuar” to powieść jednego z bardziej cenionych pisarzy indyjskich, Perumala Murugana. Bohaterem książki jest nastoletni Sati, który pracuje wraz z kolegami w prowincjonalnym kinie na południu Indii. Chłopak zarabia marne grosze, które natychmiast przepuszcza na jedzenie i marihuanę pomagającą mu oderwać się od szarej i smutnej rzeczywistości. Podobnie jak jego koledzy pochodzi z bardzo ubogiej rodziny, wstydzi się za swego ojca żebraka cierpiącego na trąd, a autorytety i wsparcie znajduje wśród kolegów. Sati, podobnie, jak jego rówieśnicy z innych stron świata, spędza czas z przyjaciółmi, próbuje odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości, marzy o pierwszych doświadczeniach seksualnych i fascynuje się gwiazdami kina.

Reklama

Niezwykle ubogie i pozbawione perspektyw życie głównych bohaterów Murugan kontrastuje z kolorowym i pełnym przepychu światem filmu, który ci nastoletni chłopcy oglądają każdego dnia na dużym ekranie.

W "Repertuarze" autor opisuje biedę i ubóstwo codziennego życia bez zbędnych akcentów i podkreśleń. Jego styl jest surowy i oszczędny, tak jak świat, w którym żyją jego bohaterowie.

"Repertuar" ma jednak pewien pozytywny wydźwięk. Choć nie ma wątpliwości, że chłopcy o których opowiada książka żyją w straszny ubóstwie, w warunkach wręcz urągających ludzkiej godności, mimo tego, chwilami pozostają zwykłymi nastolatkami o problemach, namiętnościach i obawach charakterystycznych dla tego okresu życia, bowiem bieda nie odebrała im człowieczeństwa.

Książka "Repertuar" autorstwa Perumala Murugana ukazała się w Polsce nakładem specjalizującego się w literaturze indyjskiej wydawnictwa Namas.

Reklama
Media