Matylda i Mateusz spotykają się w momencie, w którym każde z nich stoi przed dużą życiową zmianą, nie mając przekonania co do jej słuszności. Ona ma właśnie porzucić całe swoje dotychczasowe życie w Polsce i na 10 lat przenieść się do Szwecji, gdzie jej narzeczony dostał wymarzony kontrakt zawodowy. On jest zaś w przededniu swojego ślubu z dziewczyną, w której zakochał się jeszcze w trakcie studiów, jednak to, co zadziało się w ich życiu w ostatnich latach, znacznie oddaliło ich od siebie.

Reklama

By zapomnieć o przytłaczającej codzienności i uciec od ważnych decyzji, bohaterowie wyruszają w wspólną jak się później okazuje podróż po Europie. W trakcie zwiedzania zakamarków starego kontynentu, coraz bardziej zakochują się w sobie i odnajdują szczęście, którego tak bardzo im brakowało w dotychczasowych związkach.
Pomimo tego, iż autorka stara się skomplikować fabułę, dodanie wątków fantastyczno-magicznych nie jest w stanie zapobiec banałowi i przewidywalności następnych wydarzeń.

Choć ambicją debiutującej pisarki było pokazanie wewnętrznej przemiany bohaterów, tak naprawdę czytelnik otrzymuje jedynie kolejną historię o tym, jak prawdziwa miłość odmieniła dwa nieszczęśliwe losy. Bohaterów poznajemy w momencie, gdy stoją na życiowym zakręcie. Myląc przywiązanie i poczucie obowiązku z prawdziwą miłością, są niepogodzeni z własnym losem i nie do końca świadomie podjętymi decyzjami. Na koniec zaś Matylda i Mateusz odnajdują upragnioną miłość i wiodą szczęśliwe życie w poczuciu spełnienia. Taki rodzaj transformacji wewnętrznej bohaterów spotykamy w telenowelach i trudno oprzeć się wrażeniu, iż „Powiedz mi to jutro” serwuje podobny do telewizyjnych tasiemców poziom emocji i uczuciowej intrygi.

Debiutancka powieść Sylwii Kukli nie jest lekturą dla wymagającego czytelnika, który lubi być zaskakiwany i szuka w powieści precyzyjnie skrojonych portretów psychologicznych bohaterów. Książka ta z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy szukają w powieści przewidywalnego rozwoju sytuacji, pięknego romansu oraz szczęśliwego zakończenia.

Książka Sylwii Kukli "Powiedz mi to jutro" ukazała się nakładem Wydawnictwa Fonopolis

Media