Anna Ikeda to urodzona w Gdańsku Polka, której przytrafiło się mieszkań w Stanach Zjednoczonych oraz Szwecji, na stałe osiadła jednak w Japonii, skąd pochodzi jej mąż.

W Kraju Kwitnącej Wiśni autorka pracuje jako nauczycielka języka angielskiego w prowincjonalnych szkołach i próbuje wpasować się ze swoim zachodnioeuropejskim temperamentem w japońską rzeczywistość.

Anna Ikeda w lekki i zabawny sposób opisuje swoją codzienność w egzotycznym dla Europejki kraju. Jej relacje z Japończykami nie są łatwe, bowiem postrzegana jest jako niewychowana i nieokrzesana „dzikuska”, nie przeszkodziło jej to jednak nawiązać kilka cennych przyjaźni. Zetknięcie z japońskimi zwyczajami, mentalnością mieszkańców prowincji, religią i naturą tego pięknego kraju zrodziło wiele zabawnych, ale również ciekawych sytuacji, które autorka przedstawia czytelnikowi.

Choć we wstępie Anna Ikeda zastrzega: Nie jest to książka o Japonii. Jest to książka o moim życiu w Japonii, to wbrew jej zamierzeniom, z perspektywy europejskiego punktu widzenia, udało jej się pokazać nieco mniej znane, ale ciekawsze oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni. Bez wzmianki o samurajach, gejszach i słynnych kreskówkach, czytelnik poznaje być może mniej widowiskową, ale z pewnością nie mniej kolorową, a na pewno bardziej prawdziwą Japonię.

Książka Anny Ikedy ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.