Opowiadania Henrego Jamesa wtłoczone w krajobraz XIX wiecznego Nowego Jorku, przedstawiają w pełni poddanych konwenansom oraz środowiskowemu zepsuciu mieszkańców tego miasta, wywodzących się z "klasy próżniaczej".

Reklama

Głównym tematem „Opowiadań nowojorskich” są uczucia oraz niuanse związków damsko-męskich. Autor ma dość ambiwalentny stosunek do kobiet. Jego bohaterki bywają chimeryczne, puste i egocentryczne. Bez skrupułów bawią się emocjami mężczyzn, a przy podejmowaniu życiowych wyborów przyświeca im troska o własną wygodną przyszłość. Inne zaś są naiwne, poddające się wpływom otoczenia i zbyt łatwo ulegające namiętnościom. Mężczyźni w oczach autora bywają znacznie bardziej złożeni i nie tak łatwo poddający się schematom.

Zabiegiem często wykorzystywanym przez autora są niedomówienia i zakończenia niektórych opowiadań, pozostawiające czytelnika w poczuciu niewiedzy i niepewności. Dzięki temu James daje nam do zrozumienia, że będąc jedynie obserwatorami zdarzeń i międzyludzkich relacji, często do końca nie wiemy, jaka jest ich prawdziwa natura i czym w istocie bywają podszyte niektóre decyzje i wybory.

Uczucia, intrygi, pieniądze, konwenanse i damsko-męskie gierki, a wszystko to w scenerii dynamicznie budującej się metropolii Nowego Jorku. Brzmi jak zapowiedź mydlanej opery? Dzięki pełnemu niuansów i wnikliwości przedstawieniu tych tematów, a także niezwykłej elegancji języka "Opowiadaniom nowojorskim" porównanie do tego typu produkcji nie grozi.

Książka „Opowiadania nowojorskie Henryego Jamesa ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Media