Nie żyje Edmund Niziurski, pisarz, twórca książek dla młodzieży

| Aktualizacja:

Zmarł Edmund Niziurski, prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg, a także socjolog i prawnik. Miał 88 lat. Był twórcą popularnych książek dla młodzieży: "Księga urwisów", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", "Sposób na Alcybiadesa", "Naprzód, Wspaniali!", "Awantura w Niekłaju".

wróć do artykułu
 • ~gość
  (2013-10-11 10:16)
  Jako chyba 10 lub 11 latek Kupiłem na ulicznym starganie w Krakowie książkę "Jutro klasówka" i oszalałem. Przygody chłopaków, robiących sobie "tatuaż" z pomocą szczotki i farby, aby symulować chorobę i nie iść na klasówkę, wciągnęły mnie bez reszty. Potem były następne powieści i opowiadania. Uwielbiałem bohaterów Niziurskiego. Niby łobuzy, ale refleksyjni i ciekawi ludzie; jakby zawsze trochę bardzie dojrzali i mądrzy niż można by oczekiwać sądząc ich dorosłą miarą. Pewnie każdy z nas - czytelników Niziurskiego -zna to uczucie całkowitego zatopienia się w świecie, w którym, tuż obok - mimo peerelowskiej szarzyzny - czaiły się niesamowite wydarzenia, a ciekawe przygody mogły zaistnieć dosłownie wszędzie. No i ten humor, jakby dystansujący głównych bohaterów od otaczającego ich świata, pozwalający im na im lekko ironiczne i ciut przewrotne spojrzenie na rzeczywistość.
  Być może właśnie dzisiaj wiele osób uświadomiło sobie jak ważne są książki przeczytane w dzieciństwie. Żegnamy pana Edmunda, na szczęście książki zostają.
 • ~Żegnaj Panie Edmundzie i dzięki za
  (2013-10-10 12:38)
  wszystko...