Jak przypomniano w komunikacie na stronie internetowej Instytutu Książki, "domena publiczna obejmuje te dzieła, które powstały przed wprowadzeniem systemu praw autorskich, a także te, które były objęte prawem autorskim, ale od śmierci twórcy minęło 70 lat". "Po przejściu danego dzieła do domeny publicznej każdy chętny użytkownik może to dzieło wydawać, zwielokrotniać i korzystać z niego na inne sposoby, pamiętając jednak o konieczności podania jego tytułu, a także imienia i nazwiska autora" - wyjaśniono.

Reklama

Dodano, że "kilka spośród dzieł Tuwima, Gałczyńskiego i Makuszyńskiego już 1 stycznia pojawiło się w formie e-booków w bibliotece internetowej Wolne Lektury".

"Z kolei spośród zagranicznych twórców, których dzieła 1 stycznia 2024 roku przeszły do domeny publicznej warto wymienić m.in. przedwcześnie zmarłego walijskiego poetę Dylana Thomasa, wybitnego rosyjskiego poetę i prozaika i laureata literackiej Nagrody Nobla – Iwana Bunina, a także amerykańskiego dramaturga i również laureata literackiego Nobla – Eugene’a O’Neilla" - poinformowano.

Dzień Domeny Publicznej

Reklama

Przypadający na pierwszy dzień nowego roku Dzień Domeny Publicznej jest obchodzony w Polsce od 2007 r., a na świecie - od 2004 r. Inicjatorem wydarzenia w naszym kraju była Fundacja Nowoczesna Polska. Od 1 stycznia 2008 r. wydarzenie organizowała Koalicja Otwartej Edukacji. "Domenę publiczną możemy rozumieć jako dobro wspólne całego społeczeństwa, a nawet całej ludzkości. Składają się na nią takie zasoby wspólne, jak: dziedzictwo kulturowe, wspólny język, wspólna wiedza i wymieniane informacje czy środowisko naturalne i krajobraz" - czytamy na stronie KOE.