Pisarka w 2009 roku została uhonorowana prestiżową Międzynarodową Nagrodą Bookera za całokształt twórczości literackiej. Alice Munro tworząca w języku angielskim jest przedstawicielką nurtu tak zwanej "literatury kobiecej". W swych utworach skupia się na trudnych relacjach międzyludzkich, zwłaszcza w życiu kobiet. Podejmuje też problemy okresu dorastania dziewcząt.

Reklama

Akademia uznała, że Alice Munro jest "mistrzynią współczesnych opowiadań". W swej literaturze autorka przedstawia codzienne życie, ale pisze też o przełomowych wydarzeniach i objawieniach, dzięki którym egzystencjalne pytania pojawiały się jak błyskawice. Ponadto, jak podkreślił sekretarz Akademii Peter Englund, jest bardzo dobra w wyłapywaniu ludzkich nastrojów; obalała też współczesny mit romantycznej miłości.

Wydała liczne zbiory opowiadań, między innymi: "Taniec szczęśliwych cieni", "Kocha, lubi, szanuje", "Drogie życie", "Za kogo ty się uważasz?". Książki Munro zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, a jej twórczość była wielokrotnie nagradzana, zarówno w Kanadzie, jak i innych krajach. Między innymi trzykrotnie otrzymała Governor General's Award for Fiction, Canadian Booksellers Award i Canada-Australia Literary Prize.

W Polsce w Wydawnictwie Literackim ukazały się dotychczas: Zbyt wiele szczęścia (2011, 2013; wyd. oryginalne 2009) przeł. Agnieszka Kuc, Widok z Castle Rock (2011; wyd. oryginalne 2006) przeł. Ewa E. Nowakowska, Taniec szczęśliwych cieni i inne opowiadania (2013; wyd. oryginalne 1968) przeł. Agnieszka Kuc, Drogie życie (2013; wyd. oryginalne 2012) przeł. Agnieszka Kuc, Przyjaciółka z młodości (2013; wyd. oryginalne 1990) przeł. Agnieszka Kuc.

Alice Munro urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham w Ontario. Jej opowiadania skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w południowo-zachodniej części stanu Ontario i toczy się wokół z pozoru trywialnych i codziennych faktów z otaczającej rzeczywistości. Bohaterowie tych opowiadań - najczęściej są to kobiety - stanowią antytezę literackiego heroizmu. Znana amerykańska pisarka Cynthia Ozick nazwała Alice Munro "naszym Czechowem".

Reklama