Ekspozycja podzielona jest na trzy części:

Reklama

Część I – Ewolucja perfumiarstwa
Barwne historie, anegdoty i specjalnie na potrzeby wystawy odtworzone unikalne zapachy pomogą poznać historię perfumiarstwa i rolę zapachu w kontekście kulturowym i społecznym.

Część II – Warsztat perfumiarza: surowce i produkty
Przy niezwykłym stole z olejkami eterycznymi będzie można odkryć różne rodziny zapachowe: drzewne, zwierzęce, korzenne, cytrusowe, kwiatowe. Podobnie wyglądają tzw. Organy, czyli warsztat pracy perfumiarza.

Część III – Zapach jako komunikat: zapachowa mapa miasta
To część ekspozycji zaprojektowana przez Sissel Tolaas – biochemiczkę, artystkę, „ekspertkę zapachową”. Jej prace są ekscentryczne, stymulujące dla nosa i wyobraźni, skłaniają do nowego spojrzenia na świat zapachów. Pokazywane były między innymi w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Liverpool i Muzeum Narodowym w Pekinie. W Koperniku Sissel Tolaas odkryje możliwości zapachowej analizy miast i potencjał zapachów jako formy komunikacji społecznej.

Zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik, w dniach 21 listopada 2013 – 19 stycznia 2014.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wiele tematycznych atrakcji. W ramach Kopernikowego wieczoru dla dorosłych "Imperium Zmysłów" będzie można poznać historyczne kompozycje zapachowe, prześledzić ewolucję perfumiarstwa i poznać zapachowe archetypy, które zmieniły metody pracy perfumiarzy. Specjalny wykład przygotowany został przez Osmothèque (archiwum perfum z siedzibą w Wersalu). Wyjątkową atrakcją będzie również spotkanie z Sissel Tolaas, która opowie o zapachowej komunikacji, zaletach naturalnych aromatów oraz nowych metodach zapachowej analizy rzeczywistości.
21 listopada, w godz. 19.00 – 22.00.