Marcin Świetlicki, poeta, prozaik i muzyk dostał nominację do nagrody literackiej "Nike" za tom poetycki "Jeden". I z tej właśnie okazji pisze do niego Wanda Nowicka: - Już sama nominacja jest niewątpliwie wyróżnieniem - czytamy w liście marszałkini do Świetlickiego.
Poeta z tych gratulacji nie był zadowolony. Wręcz przeciwnie, wściekł się, bo od dawna publicznie zapowiadał, ze nominacji do NIKE nie chce. Upust złości dał na Facebooku:
Skończy się to tak, że będę musiał wykupić reklamę w TVP, TVN i wszystkich innych Polsatach, w której oświadczę, że naprawdę nie chcę Nagrody NIKE. Albo billboardy. Wtedy może dotrze. Wszyscy wiedzą, że Dawid Podsiadło esemesuje za darmo, bo jest to na billboardach. Wszyscy wiedzą, jakie orzeszki preferuje Michał Rusinek. Wszyscy wiedzą o rozstaniu Agaty Passent z Kuczokiem Wojciechem, bo było o tym na Pudelku. A władza nie dość, że nie czyta książek, to jeszcze ślepa i głucha jest w ogóle na słowo pisane. Nasuwa się jedno jeszcze pytanie, czy Adam Michnik wie o tym, że nie chcę NIKE?
Literacka nagroda NIKE jest od lat kojarzona z konkretnym środowiskiem. Świetlicki - tak jak kiedyś nie chciał paszportu "Polityki" - tak teraz się buntuje przeciwko decyzjom kapituły NIKE.
Nie podoba mi się tok rozumowania narzucany przez "Gazetę Wyborczą" W łazience leżą stare "Wyborcze", w których czytam, że ci, którzy dzisiaj dla "Gazety" nie są dobrzy, kiedyś byli cacy. Nie jestem z tych, którzy codziennie muszą kupić "Gazetę", żeby wiedzieć, kto w Polsce jest dobry, a kto zły. Do Nike już mnie nominować nie będą - mówił w jednym z wywiadów.
To Świetlicki podpisał się też pod listem protestacyjny przeciwko wytoczeniu kojarzonemu z prawicą Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi procesu przez Agorę i Adama Michnika.
Komentarze (106)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeTylko w ciągu pięciu pierwszych miesięcy tego roku zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 36,5 mld zł. Ekipa Tuska nadal nie ma koncepcji na poprawę stanu finansów państwa. Potrafi jedynie rolować zadłużenie, zaciągać nowe długi i proponować coraz to bardziej wymyślne podwyżki podatków.
Jest i było w Polsce wielu wybitnych poetów, którzy podobne nagrody powinni stale otrzymywać.
Przedstawiam wam ulubiony przez Adama Michnika (Aarona Szechtera), Tomasza Lisa, Waltera, Paradowską, Durczoka, Kwaśniewskiego, Kraśkę, Miecugowa, Millera, Wojewódzkiego, Palikota, Olejnik … itd.. wiersz (1954) bardzo wybitnego poety polskiego, Leona Kowalskiego, o tytule:
„Towarzyszowi z Bezpieczeństwa”.
Większość z wyżej wymienionych osób nie może powstrzymać w oczach łez szczerego wzruszenia, kiedy ten wiersz jest recytowany, wspominając swoją działalność lub rodziców, czy też dziadków.
Po równo 60. latach od powstania tego poematu – jakże aktualne jest jego przesłanie!
Bezlitosny wróg Polski sytej i wspaniałej nie poddaje się… Pora rozprawić się z nim ostatecznie! Do boju Plaftformo Obywatelska!
„Niełatwo jest stykać się z wrogiem codziennie,
Przez lata,
miesiące,
tygodnie,
niezmiennie –
przez długie godziny
wieczorne
i nocne
Mieć jasność umysłu
I nerwy tak mocne,
by list z pogróżkami kryjącej się zgrai
i wzrok,
w którym mord
i nikczemność się czai,
przyjmować spokojnie
i z twardym uporem –
i znowu codziennie,
i znowu wieczorem
by w mętnych zeznaniach
i kłamstw pajęczynie
szukać wyjaśnień
i znaleźć przyczyny
zastygłych motorów,
walących się szybów,
spalonych spółdzielni,
kruszących się trybów
i brnąc
niestrudzenie
przez podłość
i zbrodnie
znajdować poszlaki
i nici przewodnie –
i myślą wciąż jasną tnąc kłamstw gmatwaniny,
obraz wyłuskać
i zbrodni
i winy.
Nie łatwo jest stykać się z wrogiem codziennie
I wciąż być człowiekiem
I kochać niezmiennie. (…)
***
Tobie
Towarzyszowi z Bezpieczeństwa
Poświęcam ten wiersz.
Za Twą miłość ogromną do ludzi
I Twych nocy bezsennych niepokój –
Za Twą troskę o dzień nasz powszedni
I walkę codzienną o pokój –
Za Twą wierność niezłomną dla Partii,
Za Twe serce – dla Partii bijące –
Ściskam Twą dłoń uzbrojoną
I słowa przesyłam gorące.”
pozdrawiam.
"Szanowny Panie" ... "Z szacunkiem" - co za wysiłek intelektualny ważnych podpisywaczy cudzych tekstów urzędowych.
Czy ten Świetlicki zdaje sobie sprawę, że ""negatywne treści na temat Adama Michnika redaktora naczelnego Gazety Wyborczej oraz wydawcy tej gazety Agory S.A. są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego", jak orzekł na piśmie Wysoki Sąd w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej (sygn. III C 1225, sędzia przewodnicząca Agnieszka Matlak)."