W jakich okolicznościach narodził się islam? Kim był Mahomet i jaką wizję muzułmańskiej wspólnoty propagował? Czy Koran faktycznie dyskryminuje kobiety? Znajomość odpowiedzi na te pytania, pomogłaby mieszkańcom zachodniego świata spojrzeć na tę jedną z największych religii świata bez krzywdzących uprzedzeń i uproszczeń, do jakich często obecnie sięgamy.

"Nie ma Boga prócz Allaha" autorstwa Rezy Aslana to książka dzięki której mamy okazję poznać historię islamu, jego ewolucję, najważniejsze odłamy oraz prognozy na przyszłość. Wszystko to napisane w sposób jasny i niezwykle interesujący przez religioznawcę i badacza kultury. Autor nie ocenia, nie interpretuje i nie podaje jedynej słusznej wizji islamu, pozwalając czytelnikowi na to, by sam wyrobił sobie opinię, bądź zmienił tę, którą ukształtowały w nim ostatnie doniesienia na temat poczynań islamistów.

Jak to możliwe, że nastawiona pokojowo religia stała się podstawą do ataków terrorystycznych, w których zginęły tysiące niewinnych ofiar? Dlaczego, podczas gdy sam Mahomet tolerował i szanował wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa, uważając, że wraz z islamem tworzą trzy odmiany wiary w tego samego Boga, półtora wieku później, jego wyznawcy odmawiają innym religiom prawa istnienia? Czym różnią się szyici od sufitów i dlaczego prowadzą między sobą bratobójcze walki? I w końcu, w jaką stronę zmierza ewolucja islamu. Na te pytania odpowiada Aslan w swoim dziele "Nie ma Boga prócz Allaha".

Książka jest godna polecenia każdemu, kto chce wyrobić sobie własny pogląd na temat islamu i w tym celu poszukuje rzetelnej wiedzy i dogłębnej analizy, a nie skrótowych informacji nastawionych na wzbudzanie emocji.

"Nie ma Boga prócz Allaha" została wydana nakładem wydawnictwa Burda Książki.