Impreza rozpocznie się w Bibliotece Narodowej w Warszawie (inauguracja o 17:20), pokazem filmu animowanego "Sekret Eleonory". Następnie, jak mówi dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, zaplanowano sporo atrakcji do północy.

Reklama

Najważniejszym wydarzeniem inauguracji "Nocy bibliotek" będzie przeczytanie przez aktorów i dziennikarzy wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima. Zaplanowano również spotkania z między innymi z: Rafałem Rutkowskim, Mariuszem Szczygłem i profesorem Jerzym Bralczykiem.

Tomasz Makowski podkreśla, że "Noc bibliotek" ma zachęcić Polaków do odwiedzania tych placówek i uświadomienie, że są to miejsca bardzo ciekawe, w których można nie tylko czytać czy wypożyczać książki, ale także poznać historię lokalną, czy się uczyć.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski zwraca uwagę na korzyści dla społeczeństwa płynące z czytania książek. Jak pokazują badania - wyjaśnia - osoby, które czytają lepiej zarabiają, są bardziej aktywne, wiedzą więcej, a społeczeństwa o wysokim poziomie czytelnictwa mogą pochwalić się kreatywnością i innowacyjnością.

Z raportu "Stan czytelnictwa w Polsce w 2014 roku" wykonanego dla Biblioteki Narodowej wynika, że 40 procent Polaków czyta jedną książkę w roku, natomiast 7 i więcej książek rocznie czyta zaledwie 11 procent z nas.