O miano Książki Roku ubiegało się 190 książek z 63 wydawnictw. Wśród nominowanych znalazły się tytuły polskich i zagranicznych autorów wydane w minionym roku w Polsce. Czytelnicy lubimyczytać.pl wybrali zwycięzców w 10 kategoriach. Książki Roku zostały przyznane na podstawie głosów i ocen użytkowników największego polskiego serwisu społecznościowego dla czytelników – lubimyczytać.pl. Organizowany po raz pierwszy plebiscyt pokazał na niespotykaną dotąd skalę co naprawdę lubią czytać Polacy.

Reklama

Już nominacje do plebiscytu wiele nam powiedziały o czytelniczych gustach – mówi Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl. - Nominowaliśmy książki najczęściej i najlepiej oceniane przez czytelników. A głos tak licznej społeczności jak ta, odzwierciedla, co tak naprawdę czytają Polacy.

Na dziesięć nagrodzonych książek trzy są polskich autorów. W kategorii literatura piękna zwyciężyła Małgorzata Halber. Na jej debiutancką książkę o walce z nałogiem, czyli „Najgorszego człowieka na świecie” oddano prawie 2 tysiące głosów. Spośród 20 tytułów nominowanych w literaturze faktu najwięcej głosów zdobyła Magdalena

Grzebałkowska za „1945. Wojna i pokój”, która opowiada o trudnym dla Polski okresie końca wojny i budowaniu nowego systemu. Czytelnicy portalu docenili także wywiad-rzekę z ks. Janem Kaczkowskim. „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” to pełna szczerości i odwagi historia najpopularniejszego duchownego w Polsce, który od lat walczy z rakiem.

Najlepszym thrillerem okazał się światowy bestseller, czyli „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins. Ta psychologiczna powieść pełna zwrotów akcji została doceniona przez polskich czytelników już kilkukrotnie. Najwięcej głosów w całym Plebiscycie zdobyły mrożące krew w żyłach opowiadania jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy, Stephena Kinga. Jego „Bazar złych snów” to bezsprzeczny zwycięzca w kategorii horror. Miano Książki Roku 2015 otrzymała także powieść „Światło, którego nie widać”, nagrodzonego Pulitzerem Anthony'ego Doerra.

Przyjmowaliśmy zakłady w redakcji jak rozłożą się głosy – mówi Anna Misztak, redaktor naczelna lubimyczytać.pl. - Plebiscyt pokazał jakie na rynku dominują trendy. Chętnie czytamy kryminały, thriller, sensację, fantastykę, a co bardzo cieszy, także literaturę młodzieżową.

Reklama

Społeczność serwisu lubimyczytać.pl wystawiła już ponad milion opinii i oceniła 11 milionów książek. Miesięcznie serwis odwiedza blisko trzy miliony osób. Codziennie dyskutują, komentują aktualności ze świata książki, przeczesują imponującą bazę, uzupełniając swoje internetowe biblioteczki, piszą recenzje, śledzą nowości wydawnicze, a przede wszystkim pochłaniają i kupują książki. Teraz po raz pierwszy mogli przyznać tytuł najlepszych Książek Roku 2015.

Zwycięzcy Plebiscytu Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl:
Literatura piękna – Małgorzata Halber, „Najgorszy człowiek na świecie”
Literatura faktu – Magdalena Grzebałkowska, „1945. Wojna i pokój”
Kryminał, sensacja, thriller – Paula Hawkins, „Dziewczyna z pociągu”
Horror – Stephen King, „Bazar złych snów”
Literatura obyczajowa, romans – Colleen Hoover, „Maybe Someday”
Fantastyka, fantasy – Victoria Aveyard, „Czerwona królowa”
Autobiografia, biografia, wspomnienia – ks. Jan Kaczkowski, „Życie na pełnej petardzie”
Literatura młodzieżowa – Gayle Forman, „Wróć jeśli pamiętasz”
Science fiction – Dimitry Glukhovsky, „Futu. Re”
Powieść historyczna – Anthony Doerr, „Światło, którego nie widać”.