Jak tłumaczy rzecznika Empiku liczne zgłoszenia klientów, którzy informowali, że książka ta szerzy mowę nienawiści, a tym samym łamie polskie prawo, zdecydowano na zablokowanie jej dostępności do czasu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Reklama

- Tytuł już ma status: "niedostępny" – mówi w rozmowie z money.pl Monika Marianowicz.

Wyjaśnia, że książka Jacka Międlara pojawiła się w ofercie empik.com oraz innych sklepów internetowych na identycznych zasadach, jak wszystkie pozycje zapowiadane przez polskich wydawców. - Nie identyfikujemy się i nie utożsamiamy z prezentowanymi w tytułach opiniami, poglądami, punktami widzenia. Przedstawiają one zdanie autorów, a nie Empiku - tłumaczy Monika Marianowicz.

Kontrowersyjny był też opis autora na stronie Empiku. Byłego księdza nazywano m.in. "orędownikiem w walce o prawdę". "Wraz ze zrzuceniem sutanny, pozbył się knebla, który włożyła mu w usta kościelna hierarchia. Teraz może walczyć o prawdę" - brzmiał oficjalny opis.

Dwa lata temu Międlar w atmosferze skandalu odszedł ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Kościelni przełożeni próbowali go zdyscyplinować, przenosząc z parafii do parafii i nakładając zakaz wystąpień publicznych. Zarzucano mu uprawianie polityki z ambony i nacjonalistyczne wystąpienia. Po głośnym kazaniu z okazji rocznicy założenia ONR, gdy policja badała, czy szerzył mowę nienawiści, Międlar odszedł ze stanu duchownego.