Oświadczenie zamieszczono w piątek na stronie konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego, który dotyczy najlepszych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które są poświęcone dziejom Polski w XX w. "Organizatorzy Konkursu +Książka Historyczna Roku+ – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody" - napisano w oświadczeniu.

Reklama

W czwartek trójka z czwórki organizatorów konkursu - Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury (bez IPN) - poinformowała, że książka Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA", została z niego wycofana. W proteście przeciwko tej decyzji z zasiadania w jury konkursu zreygnowali dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz prof. Antoni Dudek.

Decyzję skomentował na Twitterze autor książki. Zdaniem Piotra Zychowicza "anulowanie Konkursu nie zamyka tej skandalicznej sprawy!", bo "cenzorzy zniszczyli i skompromitowali niegdyś szacowną nagrodę Książki Historycznej Roku".

Reklama

W swojej najnowszej książce "Wołyń zdradzony" Piotr Zychowicz postawił tezę, że dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę okrutnych zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii m.in. ze względu na planowaną akcję "Burza". Książka, opublikowana przez Dom Wydawniczy "Rebis", 2 lipca br. trafiła do księgarń.