W tym roku po raz pierwszy Wrocławskie Targi Dobrych Książek zostaną połączone w jedno wydarzenie z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które do tej pory odbywały się na przełomie maja i czerwca.

Reklama

Podjęliśmy decyzję o połączeniu obu tych wydarzeń, ponieważ uważamy, że wszystkie wydawnictwa w tej chwili wydają książki dla dzieci i dla dorosłych i był to trochę sztuczny i chyba niepotrzebny podział” – tłumaczyła po podjęciu tej decyzji Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Jak zapowiadają organizatorzy, w tegorocznych targach swoją ofertę zaprezentuje ponad 170 wydawców z całej Polski.

Podczas targów zostaną wręczone dwie nagrody dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony. Zwycięzców poznamy w czwartek podczas inaugurującej targi gali. Laureaci otrzymają nagrodę w wysokości 20 tys. zł, którą muszą przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.

Reklama

Łącznie do obu nagród edytorskich zgłoszono 205 książek z 72 wydawnictw. Jury nominowało do każdej nagrody pięć tytułów. W finale Nagrody Pióro Fredry znalazły się książki: „Drobiazg. Miłość w czasach genetykiMarkety Bankovej wydana przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie, „Japonia utraconaAlexa Kerra Wydawnictwa Karakter, oraz „Dwunaste: Nie myśl, że ucieknieszFilipa Springera wydana przez Wydawnictwo Czarne. Jury doceniło także Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi za katalog „Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa” oraz serię „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy, Awangarda i Państwo, Wielka Wojna”.

W kategorii książek dla dzieci i młodzieży trzy nominacje przypadły wydawnictwu Dwie Siostry: „Widziałem pięknego dzięciołaMichała Skibińskiego, „Powiedz to w migRasy Janciauskaite oraz „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” Andrzeja Fedorowicza. W finale znalazła się także książka „Kto ukradł jutroOlgi Ptak, wydana przez Wydawnictwo Albus oraz "Mały książę" Antoine de Saint-Exupery Wydawnictwa Znak.

W tegorocznym programie targów znalazło się ok. 100 wydarzeń – spotkań oraz warsztatów z autorami, ilustratorami i tłumaczami. Wśród gości znaleźli się m.in. Marta Dzido, Małgorzata Rejmer, Marek Krajewski, prof. Jerzy Bralczyk, Jacek Fedorowicz, Grzegorz Kasdepke, Maciej Zaremba Bielawski, czy Adam Wajrak.

Reklama

Gościem honorowym imprezy będzie Komisja Europejska, dzięki której w programie targów znalazło się specjalne pasmo spotkań wokół problemów ekologicznych.

W tym roku MPK Wrocław uruchomi specjalną, bezpłatną linię autobusu, który przez cały czas trwania targów będzie kursował z dworca autobusowego do Hali Stulecia.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek potrwają do niedzieli.