Manuela Gretkowska w powieści „Faworyty” (Znak) opowiada historię z roku życia trzech kobiet, starających się o względy króla Stanisława Augusta nie kryjąc, że widzi wiele podobieństw między czasem przed rozbiorami a współczesnością. W książce opisane są losy Elisabeth Lubomirskiej, Izabeli Czartoryskiej i Magdaleny Sapiehy.

Reklama

Pod koniec maja do księgarń trafił „Nieśmiały zabójca Clary Usón (Rebis), za którego autorka otrzymała w roku 2018 Premio de Literatura Sor Juana Inés de la Cruz, przyznawaną za najlepszą powieść napisaną w języku hiszpańskim przez kobietę. Rozgrywająca się w latach 70. powieść odnosi się do prawdziwej historii, którą żyła cała Hiszpania - niewyjaśnioną śmiercią Sandry Mozarovski, gwiazdki filmów erotycznych, rzekomej kochanki króla Jana Karola.

Od początku czerwca w księgarniach jest najnowsza powieść Isabel Allende „Długi płatek morza” (Marginesy). To obejmująca dziesięciolecia i przemierzająca kontynenty, historia dwojga ludzi, którzy uciekając przez koszmarem hiszpańskiej wojny domowej, znajdują schronienie i nowy dom w Chile. Allende wraca do wspomnień, zainspirowana współczesnym światowym kryzysem uchodźczym.

Na obcej ziemi” to tytuł pierwszego polskiego przekładu zbioru opowiadań Izraela Joshui Singera, starszego brata Izaaka Baszevisa, swego czasu bardziej cenionego pisarza jidysz niż przyszły noblista. Książkę opublikowało niedawno Wydawnictwo Fame Art. Czytelnik przygotował na czerwiec pierwszy z dwóch tomów „DramatówThomasa Bernharda. Choć większość jego sztuk została przetłumaczona na nasz język, funkcjonują w rozproszeniu, a książkowe wydania sprzed kilkunastu lat są trudno dostępne. W pierwszym tomie znajdą się powstałe w latach siedemdziesiątych XX wieku sztuki: „Siła przyzwyczajenia”, „Minetti. Portret artysty z czasów starości” i „Przed odejściem w stan spoczynku”.

17 czerwca ukaże się nowa powieść Zygmunta MiłoszewskiegoKwestia ceny”. „Thriller przygodowy na nowe czasy” – zapowiada W.A.B. Akcja, w której nie zabrakło wątku pandemicznego, toczy się m.in. wokół sachalińskich Ajnów oraz bakterii jelitowych. Miłoszewski kończył pisać tę książkę na kwarantannie, „internowany w domu kultury w Olsztynie” – jak pisze w zapowiedzi dodając, że osią fabuły jest odwieczne ludzkie marzenie o zdrowiu i długowieczności.

Reklama

Autor innej nowości sensacyjnej, Jakub Ćwiek, w „Topieli” powraca do lata 1997 roku, gdy Polskę nawiedziła Powódź Stulecia. W Polsce jako pierwsze ucierpiały Głuchołazy, rodzinna miejscowość autora. Właśnie tu czterej chłopcy mieli rozpocząć wakacje życia, a tymczasem przeszli szybki i brutalny kurs dojrzewania… W podobnym okresie osadził fabułę swojej nowej powieści Max Cegielski „Prince Polonia” (Marginesy) to książka o latach 90., gdy królowały kreszowe dresy w jaskrawych kolorach, wielkie plastikowe klipsy, a Sabrina wystąpiła w Sopocie. Max Cegielski szuka w tym wspomnień pokoleniowych.

Nie zabraknie też literatury faktu. „PoufneMikołaja Grynberga to osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?

Oświęcim. Czarna zimaMarcina Kąckiego (Czarne) to pierwszy współczesny reportaż o mieście przy obozie Auschwitz. Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć? – pyta Kącki rozmawiając m.in. z ze zbieraczami pamiątek z obozu i ostatnim oświęcimskim Romem, żyjącym w cieniu przemilczanego pogromu. W czerwcu będzie miała premierę nowa książka Katarzyny Boni - autorki nagrodzonej Gryfią za "Ganbare. Warsztaty umierania" . "Auroville. Miasto z marzeń" (Agora) to reporterska opowieść o tym, że jedność i szczęśliwe życie w pozornie utopijnym społeczeństwie są możliwe .

Inna nowość literatury faktu to „Kobieta bez grobuMartina Pollacka, który tym razem opowiada historię swojej ciotki. Pauline była żoną Słoweńca, ale jednocześnie siostrą narodowych socjalistów, antysemitów, członków SS i Gestapo. Martin Pollack próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zginęła w 1945 roku w obozie w Hrastovcu.

17 czerwca ukaże się reportaż Aleksandry GumowskiejSeks w wielkich miastach” (WL). Reporterka rusza tropem Julesa Verne’a i jego bohatera Phileasa Fogga z książki „W 80 dni dookoła świata”. Przemierza cały glob i odwiedza 11 wielkich miast – m. in. Paryż, Kair, Kalkutę, Tokio, San Francisco – aby sprawdzić, jak na sprawy seksu, orgazmu, partnerstwa i aranżowanych małżeństw patrzy się w różnych kulturach.

Inna nowość, książkaKot. Opowieść o Konstantym A. JeleńskimAnny Arno (Iskry) przedstawia portret intelektualisty, przyjaciela Gombrowicza, Miłosza i Czapskiego, współpracownika paryskiej „Kultury”, biseksualisty oficjalnie żyjącego w trójkącie - człowieka wyłamującego się ze wszystkich znanych nam szablonów polskiej emigracji. Także w Iskrach ukaże się „Droga” Jarosława Iwaszkiewicza. Tom zbiera prozę i wiersze - wybór najlepszych opowiadań, esejów i wierszy składających się na swego rodzaju autobiografię literacką autora.

W planach wydawniczych Znaku na najbliższy tydzień jest kolejne wydanie biografii ks. Józefa Tischnera. „Dodałem wiele wątków, bo przez ostatnich dwadzieścia lat zebrałem mnóstwo nowych informacji, dotarłem do kolejnych dokumentów, wysłuchałem nowych opowieści” - zapowiada autor, Wojciech Bonowicz. Nowością są m.in. listy Tischnera do Jana Pawła II.

Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował właśnie pierwszy tom książki „PułascyWojciecha Kudyby. Autor kreśli osy słynnego rodu patriotów, opowiada nie tylko o konfederacji barskiej i politycznych gierkach rosyjskiego ambasadora Repnina, ale też o różnych postawach wobec groźby utraty suwerenności Polski i jej rozmycia się w monarchistycznej Europie. Tom pierwszy opowiada o wypadkach z lat 1767–69 (m.in. sejm repninowski, Berdyczów, Okopy Świętej Trójcy). Tom drugi ukaże się w roku 2021.

Wśród nowości wydawniczych jest też „Do domu!” prof. Jerzego Bralczyka, kolejny po „Jeść!!!” i „W drogę!!!” przewodnik po słowach i ich znaczeniach. Językoznawca tym razem oprowadza po lingwistycznych zakamarkach pomieszczeń, nie szczędząc cytatów z klasyki polskiej literatury. (wyd. Bosz).

Właśnie ukazał się „Nim wstanie dzień” - album rysownika i miłośnika komiksów Ernesto Gonzalesa. Jest to zbiór opowieści, których tematyką są historie powstańców warszawskich, do których scenariusze napisali Grzegorz Janusz, Marika, Tomasz Pastuszka oraz Rafał Skarżycki. Książka wyszła nakładem Klubu Świata Komiksu.