Koralina Neila Gaimana to książka, którą trzeba przeczytać bez względu na wiek

Reklama
Ta książka to niezwykła baśń z elementami literatury grozy. Jest oryginalna, melancholijna, a przy tym skłania do zadumy. Koralina to mała dziewczynka, która dopiero co przeprowadziła się do starego domu. Znudzona oczekiwaniem na rozpoczęcie roku szkolnego, postanawia odkryć każdy zakamarek nowego miejsca. Szczególnie magiczne okażą się zamknięte masywne drewniane drzwi, które uda jej się otworzyć. Co za nimi znajdzie?
Koralina to książka z gatunku fantasy przeznaczona zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Przedstawia nie tylko wielką przygodę małej dziewczynki, ale też skłania do refleksji rodziców, którzy muszą w pewnym momencie zacząć szanować wybory swojego dziecka, a nie usiłować je dopasowywać do swoich oczekiwań.

Świat dysku Terry'ego Pratchetta to wyjątkowa seria fantasy

Wymieniając świetne książki fantasy, nie można nie wspomnieć tutaj o Świecie dysku Terry'ego Pratchetta. Ten cykl zawiera aż kilkadziesiąt tomów. Akcja rozgrywa się w świecie w kształcie dysku, który stoi na grzbietach czterech słoni i żółwia. Pojawiają się w nim niezwykle charakterystyczni bohaterowie. Całość jest satyrycznym przedstawieniem naszego prawdziwego świata. Poruszane są takie kwestie, jak religia, władza czy też tolerancja. Znalazło się również miejsce na sparodiowanie literatury fantasy. Dzięki temu, że fabuły poszczególnych książek nie zazębia się, można czytać zarówno każdą oddzielnie, jak i w odpowiedniej kolejności.
Reklama

Dracula Brama Stokera to klasyka literatury grozy

Jeśli uwielbiasz literaturę grozy, albo chcesz zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem literackim, warto przeczytać klasyka tego gatunku, czyli Draculę Brama Stokera. Gdy książka ta została opublikowana w 1897 roku, wstrząsnęła czytelnikami. Pomimo swojego sędziwego wieku, powieść tę czyta się naprawdę dobrze. Napisana została w formie listów, fragmentów dzienników oraz wycinków z prasy, dzięki czemu nabiera autentyczności. Jest to świetna pozycja dla fanów horrorów, a także dla tych, którzy zastanawiają się czy sięgnąć po książki tego typu.

Nawiedzony dom na wzgórzu Shirley Jackson zdobył popularność dzięki ekranizacji

Jeśli jesteś również fanem filmów grozy, z pewnością słyszałeś o tej ekranizacji. Dzięki serialowi Netflixa ta pozycja zyskała na popularności. Warto jednak wiedzieć, że mimo iż serial został stworzony na podstawie tej książki, to nie ma z nią zbyt wiele wspólnego, oprócz samego motywu dotyczącego ducha. Sięgając po ten trzymający w napięciu horror, odkryjesz, jak skończy się wyprawa do nawiedzonego domu trzech bardzo różniących się od siebie osób.
Zarówno książek z gatunku fantasy, jak i literatury grozy, jest na rynku mnóstwo i nowych tytułów regularnie przybywa. Z tego względu może być ciężko wybrać akurat jedną pozycję, która będzie warta przeczytania. Te cztery pozycje wymienione powyżej są bardzo często polecane. W przypadku Draculi i Świata Dysku można śmiało powiedzieć, że są klasykami w swoich gatunkach. Znajdziesz je (podobnie jak wiele wydawniczych nowości) w jednej z największych księgarni w Polsce: https://www.empik.com/bestsellery/ksiazki/fantastyka-horror