Inne
Reklama

Na szczęście od bez mała dekady poetyka utworów Grimmów trafia i do naszej wrażliwości i baśnie przeżywają u nas prawdziwy renesans. W kolekcji DZIENNIKA najmłodsi znajdą najbardziej znane utwory braci Jacoba i Wilhelma, które zakorzenione są już od prawie dwóch stuleci w europejskiej tradycji. Do kolekcji dołączona jest płyta, na której baśnie czyta Steffen Moeller.

Literatura dziecięca byłaby dużo uboższa bez tajemniczego, pełnego grozy i symboliki świata Grimmów. Spotkamy na stronach tej książeczki Czerwonego Kapturka, kochające się rodzeństwo Jasia i Małgosię, królewnę Śnieżkę i pracowitego Kopciuszka marzącego o wielkim balu. Razem z bohaterami mali czytelnicy będą odkrywać fundamentalne dla naszej kultury historie, z których wiele opiera się na archetypowych skojarzeniach, ważnych dla prawidłowego rozwoju psychologii dziecka.

O baśniach tych, przez lata pieczołowicie zbieranych przez autorów po niemieckich wsiach i miasteczkach, a następnie opracowywanych, mówiło się niejednokrotnie, że są zbyt okrutne i dosłowne dla najmłodszych. Faktycznie, prócz opartej na ludowym stylu urokliwej narracji, wyróżnia je okrucieństwo przywoływanych zdarzeń i bohaterów. Ale też uderza poetycka wrażliwość, która sprawia, że utwory Grimmów mają uniwersalne przesłanie poruszające również dla dorosłych czytelników.

O tych istotnych dla kształtowania wyobraźni dziecka elementach mówi historyk literatury dziecięcej, dr Grzegorz Leszczyński: "Świat ludzkiego życia to świat ciągłych zagrożeń, zmagania się z przeciwnościami losu i cierpieniem. Dopiero na świadomości bólu istnienia rodzi się prawdziwy heroizm i takie przesłanie płynie z baśni Grimmów. Warto dzieci od początku uwrażliwiać na prawdziwe zło i prawdziwe dobro, które odnajdziemy właśnie na tych stronach".

» Kup baśnie w sklepie Literia.pl