W wizji Dukaja Syberię i północną Europę objęło ponowne zlodowacenie. W skutek tego nie doszło do wojen światowych, Rosją nadal rządzą carowie a w ekstremalnie niskich temperaturach wytworzyły się nowe surowce. Mistrzem ich wykorzystania stał się Nikola Tesla, wynalazca odpowiedzialny za wykorzystanie prądu zmiennego.

Jacek Dukaj specjalnie dla DZIENNIKA opowiada o nagrodzonej powieści "Lód" >>>

Dukaj, absolwent filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie stroni od tematyki społecznej i religijnej. W świecie mrozu opisanego w "Lodzie" ludzie tworzą dostosowane do nowej rzeczywistości systemy religijne i filozoficzne. Zmianie ulega nawet logika, dla większości alternatywnej Europy wielowartościowa, w świecie mrozu przyjmuje jedynie dwie wartości.

Nagroda dla Jacka Dukaja wyniosła 5 tysięcy euro oraz wsparcie translatorskie, które ma przyspieszyć debiut na zagranicznych rynkach. Do tej pory jego powieści były tłumaczone na angielski, niemiecki, rosyjski oraz węgierski. Dukaj był dwunastokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, z czego pięć razy został laureatem, w tym za powieści "Lód" oraz "Perfekcyjna Niedoskonałość". Na podstawie opowiadania "Katedra" (również nagrodzonego Zajdlem) Tomasz Bagiński stworzył swoją nominowaną do Oskara animację.

Na grudzień tego roku pisarz zapowiadanapowieść "Wroniec", której tłem ma być stan wojenny.